Jdi na obsah Jdi na menu

Metajna

Na východním pobřeží ostrova se nachází jen pět menších vesnic a osad. Některé z nich se sice rozvíjejí v moderní letoviska, dosud však patří spíše ke klidnějším destinacím na ostrově Pag. Návštěvníci, kteří mají ubytování v těchto místech, mohou využívat klidných vod Pažského zálivu.

 

Metajna - vesnička

Když se vydáme od osady Caska v severní části Pažského zálivu podél pobřeží směrem k jihovýchodu, dostaneme se až do malebného letoviska Metajna. Předtím jsem už projeli vesničky Vidalići, Kustići, Zubovići a osadu Dražicu.

 

Metajna je posledním místem na východní straně ostrova, kam se ještě dostanete autem. Po projetí vesničky a údolí zvaného "Velký kaňon na Pagu", zaparkujeme na provizorním parkovišti u pláže Ručica. Parkování je zde dosud bezplatné.

 

Na tomto místě už musíme auto zanechat a pokud chceme pokračovat dále skalnatou krajinou, tak nezbývá, než po svých. Parkoviště u pláže lze totiž považovat za velmi vhodné výchozí místo k turistice východním pobřežím ostrova, ke skalním útvarům a polojeskyním na ostrově Pag.

 

Rybářská vesnička, kterou Metajna bývala dříve, patří ke klidným a méně osídleným místům ostrova. Přesto, nebo právě proto je ubytování v Metajně velmi žádané. Jen pro zajímavost, první výskyt turistů v této lokalitě byl zaznamenán už v roce 1928.

 

V Metajně najdete malý obchůdek s potravinami, menší tržnici s ovocem a sezonní zeleninou, jednu větší a několik menších restaurací a kaváren, které jsou otevřeny převážně v letní turistické sezoně. V domácnostech dostanete víno, pálenku, sušené fíky, domácí med a jiné místní produkty.

 

V mírném svahu uprostřed obce je sveden pramen pitné vody a nedaleko od něj můžete vidět již polorozpadlé domky rybářů. Zdejší přístaviště dnes slouží pro výletní lodě, které jej využívají ke krátkým zastávkám při celodenních výletech ve vodách Pažského zálivu.

 

Metajna ve fotografiích

 

Metajna - vesnička pristaviste-....jpg posezeni-ve-stinu....jpg byvale-rybarske-domky-v-metajne.jpg

 

Metajna na mapě

 


Zobrazit větší mapu