Jdi na obsah Jdi na menu

Povljana

Letovisko Povljana, které je od roku 1997 samostatnou obcí, najdete na jihozápadním pobřeží ostrova Pag. V posledních letech je jedním ze dvou míst na ostrově, kde přibývá stálých obyvatel a také díky zájmu turistů se stává jednou z nejvíce rozvíjejících se oblastí na ostrově.

kostelik-sveti-nikola-na-pobrezi.jpg

Kromě starší zástavby domů v okolí farního kostela sv.Jiří, započala také výstavba nových apartmánových domů směrem k další letní lokalitě s dlouhými a částečně stíněnými plážemi, zvané Malý Dubrovník. 

 

Zdrojem obživy místních obyvatel, kromě příjmů z cestovního ruchu a ubytování, je pěstování ovoce a zeleniny. Tu je možné u domácích pěstitelů zakoupit během celé turistické sezony. 

Nabídka vína (Žutica), pálenky (Travarica, Rakija), čerstvých nebo sušených fíků, různých marmelád a druhů medu je vypsána přímo u domů, nebo na malé tržnici. Někteří starousedlíci se zabývají také chovem ovcí a prodejem domácích sýrů, zejména oblíbeného Pažského sýru.

 

V případě ubytování v Povljaně mohou turisté využít vhodný terén v jejím okolí pro pěší turistiku, případně chůlzi s holemi (Nordic Walking), nebo výlety na kole. Dobře dostupné jsou tak solany u města Pag a starší, dnes již vyschlé solany u obce Dinjiška.  Také dvě největší sladkovodní jezera Malo a Velo blato. Jejich biotop poskytuje útočiště mnoha druhům živočichů a ptáků. Jsou chráněným územím a ornitologickou rezervací.

 

Při pohybu v krajině kolem Povljany si můžeme všimnout místy dosud dobře zachovalého rázu typické zemědělské krajiny chorvatského venkova. Na některých místech lze uvidět ještě dochované kamenné salaše, které dříve sloužily jako sezonní příbytky pro chovatele ovcí.

 

WIFI v centru Povljany - Trg J.B.Jelačiča je dostupná od 1.5. do 31.10.

 

Povljana ve fotografiích

 

sterkopisecna-plaz-v-povljane.jpg male-pristaviste-nedaleko-kostelika-sv.nikola.jpg pisecne-plaze-v-jizni-casti-povljany...jpg pisecne-plaze-v-jizni-casti-povljany....jpg

 

Povljana na mapě

 


Zobrazit větší mapu