Jdi na obsah Jdi na menu

EKOTERAPIE

Prostor a čas k zastavení

 

Najdeme si klidné a příjemné místo v přírodě, kde nejsme nikým a ničím rušeni. Tím si darujeme prostor a čas. Je to příležitost udělat si "jasno v hlavě". Probrat se myšlenkami, které nás trápí, anebo jsou nadbytečné. Věnovat čas a energii těm myšlenkám, které nám mohou pomoci a být pro další existenci užitečné. Popovídat si sami se sebou. Zabývat se autoanalýzou a sebereflexí.  

 

dsc_0077.jpg

 

 

Fyzická kondice

 

Pobyt v přírodě je obvykle spojen s pohybem. Na hezká a klidná místa se musíme dostat vlastními silami. Přitom se pohybujeme na čerstvém vzduchu. Trénujeme tělo a tím přispíváme k udržování skvělé fyzické kondice.

 

 

Smyslové vnímání

 

V přírodě je nutné využívat smysly jinak a ve větším rozsahu, než v urbanizovaném prostředí velkoměsta. Intuitivně trénujeme také orientaci v prostoru. Je zajímavé pozorovat funkci smyslů například při noční vycházce lesem.

 

 

Psychická kondice

 

Změnou prostředí a podnětů dochází ke změně koncentrace. Mysl není nucena soustředit se na běžné denní úkoly a je schopna se uvolnit. Tím se otevírá prostor k sebeanalýze a práci s vlastními myšlenkami. Hloubka myšlenek, či jejich konkrétní zaměření je individuální. Často se odvíjí od životní situace prožívajícího. Někdy stačí prostá relaxace. Jindy může dojít k radikální reorganizaci postojů a způsobu myšlení.

 

 
Co se můžeme naučit
 
  1. Přirozeným způsobem udržovat dobrou fyzickou kondici, pravidelně se pohybovat na čerstvém vzduchu.
  2. Trénovat naše smysly, uvědomovat si pocity, emoce a instinkty. Orientovat se v přírodě.
  3. Podle potřeby snižovat hladinu napětí a dlouhodobého stresu. Posilovat schopnost pro samostatné hledání a nacházení životních východisek.
  4. Setkávání se s podobně naladěnými lidmi, rozvíjet sociální kontakty, udržovat dobré vzájemné a mezilidské vztahy.
 
 

Při západu slunce v Mandre

dsc_0027.jpg