Jdi na obsah Jdi na menu

Počasí na ostrově Pag

 

Počasí na Pagu v zimě

 

Průměrné teploty vzduchu se pohybují od 5 do 8°C. Mohou být i nižší a přechodně se může být mráz až do -8°C. Sníh padá jen zřídka a většinou do několika hodin roztaje.

Pocitová teplota je však nižší kvůli silnému větru zvanému bura. Vane od pevninského pohoří Velebit, kdy se z nadmořských výšek kolem 1500 metrů spouští přímo nad moře. Se svou rychlostí přes 100 km/h. nabírá mořskou vodu. Na ostrově se tak tvoří solný prach a povlak. Proto některé fotografie zimního ostrova Pag mohou připomínat bílý sněhový poprašek.

V některých zimních dnech se obloha zcela vyjasní. Teploty mohou vystoupat až k 15°C. a díky ztišení větru může být docela příjemně. Takové počasí pak láká k posezení ve venkovních zahrádkách i v zimě. Teplota moře se drží v rozmezí 10 - 14°C. Od jihu, nebo jihovýchodu přicházejí dešťové srážky. Moře v Chorvatsku nezamrzá a motoristé na ostrovech nejsou zvyklí používat zimní pneumatiky. 

 

Počasí na Pagu na jaře a na podzim

 

Více slunečných dnů, než jsme zvyklí ve střední Evropě a přetrvávající teplé počasí až do konce kalendářního roku je pro chorvatské ostrovy běžné. V tomto období zaznamenávají obyvatelé pouze větší množství srážek a častější změny počasí. Výkyvy teplot však nejsou nijak výrazné. Podobné počasí je také na jaře. Slunce je intenzivnější než u nás a už v průběhu května a června se můžeme příjemně vyhřívat na liduprázdné pláži. 

Období jara a podzimu je vhodné pro turistiku, vyjížďky na kole, nebo poznávání historie a přírody. Malý počet turistů a pobyt mezi místními obyvateli poskytuje trochu jiný náhled na život domácích. V tomto období mimo hlavní turistickou sezonu lze pořídit levné ubytování i na více dnů. Hosté tak mohou užívat dokonalého klidu, pohody a relaxovat jen tím, že tady JSOU.

 

Počasí na ostrově Pag v létě

 

Letní počasí je na chorvatských ostrovech poměrně teplé, stálé a hodně slunečné. Průměrné teploty vzduchu se pohybují přes den od 23 do 27°C. V období jednoho až dvou týdnů se mohou vyšplhat až na 33°C. Tuto hranici však díky vlhkému mořskému vzduchu málokdy překročí. Noční teploty bývají nejčastěji kolem 18°C. V horkých letních dnech se mohou držet až kolem 25°C i několik nocí za sebou.

Při ochlazení, ke kterému dochází jednou až dvakrát v průběhu léta, se teplota vzduchu sníží přes den na 18 až 22°C, v noci málokdy klesne pod 13°C. Takové ochlazení však trvá nejdéle 2 - 3 dny. Pak jdou teploty rychle ke svým předešlým teplotám.

Moře bývá na Pagu díky závětrnému západnímu pobřeží poměrně teplé. Obvykle můžeme počítat s teplotami od 22 do 25°C. Nejvyšší naměřená teplota za posledních 5 let byla 27°C na západním pobřeží a 29°C v mělkých vodách Pažského zálivu. Tyto extrémy jsou však spíše výjimkou.

Pokud plánujete dovolenou na vrchol léta, je dobré myslet na možnost klimatizace. Některé apartmány jsou sice s klimatizací, ale za příplatek. Jiné však nabízejí ubytování s klimatizací v ceně pobytu. Zvláště pro rodiny s dětmi, nebo starší cestovatele je to vítaná pomoc v horkých letních dnech a zejména nocích.

 

Předpověď počasí pro ostrov Pag

 

Počasí podle AcuWeather.com nastaveno letovisko Mandre

 

Počasí podle DHMZ - státní hydrometeorologický ústav nastaven ostrov Pag

 

Počasí podle YR.NO - Norský meteorologický institut nastaven ostrov Pag

 

Počasí podle Pljusak.com nastaven ostrov Pag

 

Dynamická mapa počasí na ostrově Pag

 

Nastaveno na rychlost větru u letoviska Mandre, na západním pobřeží ostrova Pag.