Jdi na obsah Jdi na menu

Vlastní člun na dovolené

Pokud si vezete na dovolenou k moři motorový člun, budete potřebovat vyřídit si několik náležitostí. I když se třeba jedná o menší, nafukovací člun s motorem, je dobré mít domluveno s majitelem apartmánů možnosti jeho úschovy, nebo kotvení.

 

Také když jedete s cestovní kanceláří, je dobré upozornit na to, že povezete člun. Ne všichni majitelé apartmánů mohou mít vhodné podmínky pro kotvení člunu. V případě cestovní kanceláře Novalja Vám mohou její pracovníci pomoci s výběrem ubytování s motorovým člunem.

 

Každé plavidlo v Chorvatsku podléhá přihlášení v přístavním úřadě - kapetanija. Na ostrově Pag ji najdete v Novalje, nebo ve městě Pag.

 

Orientační otevírací doba je v průběhu letních měsíců ve všední dny od 8:00 do 12:00 hod. a od 18:00 do 20:00 hod.

V sobotu  od 8:00 do 12:00 hod. V neděli a ve svátky je zavřeno.

 

Pro plavidla do 2,4 m délky a výkonu motoru do 5 KW vám na úřadě vystaví „Povolení k plavbě“.

Pro plavidla nad 2,4 m délky, nebo o výkonu motoru vyšším než 5 KW potřebujete zakoupit známku - tzv.vinětu. Cena se pohybuje podle délky plavidla od 150 HRK do 1050 HRK doba platnosti je až na jeden rok.

 

Pro zakoupení viněty nebo přihlášení člunu budete potřebovat:

 

  1. Osvědčení o registraci člunu v zemi původu, nebo technický průkaz.
  2. V případě že člun registraci nemá, tak doklad o jeho vlastnictví nebo nabytí, případně zapůjčení.
  3. Průkaz vůdce malého plavidla.
  4. Seznam posádky.
  5. Seznam osob na plavidle. Pokud nevíte dopředu, koho na plavidle budete mít, může vám kapitanát povolit dopsání těchto osob před jejich naloděním. Celkový počet osob na seznamu však nesmí překročit  dvojnásobek kapacity plavidla.
  6. Potvrzení o pojištění odpovědnosti za škody pro plavidla s motorem o výkonu vyšším než 15 KW.

 

Teprve pak můžete plavidlo spustit na moře. Za používání přístaviště a kotviště se platí poplatky. 

Zpravidla činí kolem 20 HRK/za jeden metr délky plavidla/za jeden den. Přípojka na elektřinu a vodu se platí zvlášť.

Vlastník plavidla, které kotví v přístavišti po delší dobu, může platit poplatky za tzv.uskladnění – brodska ležarina, nebo zimní uskladnění – zimovanje. Stálý úvaz – stalni vez je dostupný většinou jen domácím a místním vlastníkům plavidel.

 

 

 Další odkazy:

 

 


Barka pa i ona najmanja čim ima motor, mora imati voditelja s položenim ispitom. Ovisno o veličini plovila, ovisit će i kategorija “vozačke” koja se kreće u pet stupnjeva – od osnovnog amaterskog Uvjerenja za priobalnu plovidbu kategorije A do visoko profesionalne Svjedodžbe o osposobljenosti za voditelja jahte kategorije B.

Překlad:

Člun, nicméně,i ten nejmenší, jakmile má motor, musí mít vůdce s platnou zkouškou. V závislosti na velikosti plavidla  bude záviset i kategorie pro „řízení“, která se pohybuje v pěti různých úrovních - od základních amatérských certifikátů pro pobřežní křižování moře kategorií A až vysokou odbornost průkazů způsobilosti pro jachtařské kategorie B..