Jdi na obsah Jdi na menu

TRADICE

Ostrov Pag byl osídlen už několik staletí před naším letopočtem. Dnešní tradice a domácí produkty jsou přirozeným výsledkem tohoto dlouhého vývoje kultury a způsoby obživy místních obyvatel.

 

Ještě na konci 19.století se obyvatelé živili pěstováním obilovin, vinné révy a dalších zemědělských plodin, jako jsou fíky, mandle, svatojánský chléb a olivy. Chov ovcí a těžba soli byly také vždy jistotou, že se lidé uživí. Mnohé z toho přetrvalo do dnešních dnů. Nositelem tradice je převážně starší generace, pro kterou výdobytky moderní doby nejsou tolik lákavé. Mladší generace dnes odchází studovat a pracovat do větších měst a na ostrov se vrací jen kvůli rodině, nebo na letní prázdniny.

 

Přesto najdeme na Pagu několik aktivních a mladých lidí, kteří nejsou lhostejní k půdě, práci a tradiční cestou získaným produktům. Znovu se rozvíjí chov ovcí a produkce sýrů, pěstování vinné révy, pažské solany stále produkují velké množství mořské soli. Díky turistům jdou domácí výrobky dobře na odbyt a ve srovnání s těmi ze supermarketu bývají často nepoměrně lepší a kvalitnější.

 

Při pobytu, nebo putování po ostrově se tak můžeme nejen seznámit s historií a tradicemi, ale být alespoň na chvíli přímo účastníky prostého ostrovního života. Spolu s příjemným ubytováním, domácí pohostinností, odpočinkem u moře a čistým životním prostředím si tak v dnešní uspěchané Evropě můžeme užít pohodové atmosféry a příjemného klimatu na ostrově Pag.

 

 

Domácí produkty a gastronomie

 

Exkurze v sýrárně                       Vína z ostrova Pag                      Konoba Bonaca                          Produkty Ivica

Exkurze sýrárny v Kolanu Vinařství u Pagu Konoba Bonaca U domu Ivica

Stánek u Kolanu                        Farma Caska                                 Rybáři v Mandre

Stánek u Kolanu Oslíci v Casce dsc_0045.jpg

 

Etnografie a historie

 

Městské muzeum Novalja         Etnografická sbírka Kolan

expozice-muzea-v-suterenu...jpg Etnografická sbírka 

 

Kultura, sport a ostatní produkty z ostrova Pag

 

Tradiční slavnosti                       Sportovní slavnosti                     Stánek se suvenýry

Slovinské dny v Mandre Vodní polo v Mandre Stánek Mořská víla v Mandre