Jdi na obsah Jdi na menu

VÝLETY

Na ostrově Pag jsou poměrně široké možnosti aktivit a výletů. Vzhledem k přírodnímu rázu ostrova je na výlet potřeba mít určité vybavení a zásobu pitné vody. I přes nevelké vzdálenosti na ostrově může snadno dojít k dehydrataci organismu. Náročnost výletů spočívá totiž především v teplém a suchém letním počasí.

 

Pro rodiny s dětmi, ale také ostatní návštěvníky Pagu jsou velmi zajímavé lodní výlety. Většina lodí vyplouvá k celodenním výletům z města Pag, nebo Novalja. Další lodní výlety mohou být organizovány z letovisek jako Mandre,Tovarnele, Stará Novalja nebo Povljana. 

 

Lodní výlety

 

Fishpicnik

Zpravidla celodenní výlet lodí na zajímavá místa v blízkém okolí ostrova. Součástí výletu je koupání z lodi, nebo ze břehu. Na lodi jsou k dispozici nealkoholické nápoje a víno. Zpravidla kapitán lodi připravuje a podává oběd, kterým je grilovaná ryba, obvykle makrela. Někdy může být s přílohou, se salátem, nebo jen s bílým pečivem. K přípravě se používá olivový olej, česnek, petržel a sůl. Výlety jsou většinou vhodné i pro děti. Cílem výletu je kombinace koupání, opalování, dobrého jídla a poznání zajímavých míst v okolí ostrova dostupných často pouze lodí.

Doprava lodí

Cílem tohoto výletu je návštěva jiného ostrova, nebo zajímavého místa na pevnině. Loď vyplouvá v pravidelných časech a zajišťuje pouze dopravu na místo a zpět. Cestou můžete dostat tzv.welcome drink, což je na uvítanou malý pohárek rakije - pálenky z vína. Veškeré další občerstvení si zajišťují hosté sami. Tyto výlety bývají téměř vždy celodenní.

Panorama, nebo-li projížďka lodí

Kratší výlet, který může trvat od několika desítek minut až po několik hodin. Zpravidla se jedná o projížďku menší lodí, nebo motorovým člunem podél pobřeží, případně k blízkým zajímavostem a cílům. Někdy může být tato projížďka spojena s koupáním, šnorchlováním nebo jinou krátkou aktivitou. Pití a jídlo si zajišťují sami hosté, často se také domlouvají individuálně na trvání a cíli výletu.

Zapůjčení - pronájem motorové loďky

Na ostrově je možnost zapůjčení motorového člunu, nebo loďky s motorem. Majitel takové zájemce zaškolí a loďku si řídí pak sami hosté. Podle chorvatských zákonů je potřeba mít platný "Průkaz vůdce malého plavidla". I když v praxi se zatím oprávnění příliš nevyžaduje, při případné mimořádné události, nebo náhodné kontrole nese ten, kdo si člun pronajal, plnou odpovědnost.

Lodní výlety a předpověď počasí

 

Kapitán lodi vždy sleduje předpověď počasí a je na něm, aby rozhodl, zda na moře vyjede, či nikoli. Je především v jeho zájmu, aby se výlet vydařil a hostům se líbil. Proto raději výlet odloží, nebo zruší, než aby riskoval nepříliš dobré zážitky hostů.

Možnost plavby lodí nejčastěji ovlivňuje rychlost větru, kterému se na Pagu říká "Bura".

 

Turistické a ostatní výlety, cykloturistika

 

Na ostrově Pag existuje několik zajímavých míst, kam se můžeme vydat pěšky. Jelikož na pažských stezkách zatím nepotkáme mnoho podobně naladěných turistů, můžeme tak strávit třeba i celý den o samotě a v tichu.

 

Vždy však pamatujme na dobrou zdravotní kondici, potřebné vybavení, zásoby jídla a hlavně pitné vody. Ačkoliv bychom na první pohled sami neřekli, platí zde podobná pravidla, jako při turistice v horách. Proto je dobré mít sebou nabitý mobilní telefon a někomu říct, kam jdeme a kdy se vrátíme.

 

Pro milovníky cykloturistiky je ostrov mimo hlavní turistickou sezonu ideální destinací. Nižší provoz motorových vozidel, relativní ohleduplnost místních řidičů a hustá síť asfaltových i polních cest s nízkým převýšením je dobrým terénem i pro méně zdatné cykloturisty. To však neplatí v průběhu července a srpna, kdy jízda na kole po hlavní silnici je vyložený hazard se životem.

 

Kromě pěších výletů a vyjížděk na kole je na ostrově spousta cílů a zajímavostí, které můžeme navštívit vlastním autem. Ať už jsou to výlety do městeček Novalja a Pag, do přírody na severu ostrova, nebo k pozůstatkům historických památek na okraji Pažského zálivu, nebo města Stari Grad. Ze všech míst vhodných pro ubytování je možné se rychle dopravit vlastním autem na kterékoliv zajímavé místo na ostrově Pag.

 

Výlety lodí z ostrova Pag

 

Fishpicnic z Mandre                   Fishpicnic Pažský záliv               Lodí na ostrov Ráb                    Lodí Silba, Olib

dsc_0304.jpg Fishpicnic Pažský záliv Lodí na ostrov Ráb Lodí na ostrovy Olib a Silba

Zapůjčení loďky Pažský záliv     Miniponorka v Mandre

Zapůjčení loďky v Pažském zálivu miniponorka-v-pristavisti-mandre.jpg

 

Pěší turistika na ostrově Pag

 

Sv.Vid 348m/n.m                         Pažský trojúhelník                     Východní pobřeží                     Větrné elektrárny

p1000850.jpg Pažský trojúhelník Trek východním pobřežím ostrova Pag P1100132.JPG

 

Výlety autem a cykloturistika

 

Staleté olivovníky                       Zátoka Pastura                           Město Pag                                    Město Novalja

Lunské olivovníky Zátoka Pastura Město Pag Novalja

Cykloturistika

Cyklotrasa Kolansko polje