Jdi na obsah Jdi na menu

Staleté olivovníky

Pro sever ostrova Pag jsou typické porosty staletých olivovníků, které byly původně přírodními olivovými lesy. V současnosti je možné projít asi 3 kilometry dlouhou naučnou stezkou, jenž nám umožní bližší seznámení se s těmito "zázraky" přírody. Věk zde rostoucího nejstaršího olivovníku je odhadován na více než 2 000 let.

 

dsc_0046.jpg

Z těchto stromů je do dnešních dnů místními obyvateli získáván kvalitní "lunský" olivový olej. O jeho hodnotě vypovídá také skutečnost, že jej nelze zakoupit v běžné obchodní síti, ale jen od domácích pěstitelů.

 

K dostání je však pouze v případě, že úroda oliv je dostačující a samotní pěstitelé mají dost oleje i pro svou vlastní potřebu.

 

Další zajímavostí této lokality jsou porosty asi 1500 kusů planých olivovníků. Patří mezi území, která jsou (zde od roku 1965) chráněná jako biosférická rezervace UNESCO. Podle místního farmáře se další lokalita podobně velkého rozsahu vyskytuje už jen v Izraeli.

 

Návštěvu severu ostrova můžeme spojit se zastávkou u jednoho ze čtyř sladkovodních jezer na Pagu, nebo vycházkou do zátoky Tovarnele, až na samotný výběžek ostrova s pozůstatky kapličky sv.Martina.

 

Ke stažení jako Body zájmu GPS (ve formátu gpx pro navigace Garmin)

Ke stažení jako Trasa výletu GPS (ve formátu gpx pro navigace Garmin)

Ke stažení jako Propozice výletu (ve formátu pdf.)

Článek na Turistika.cz

 

 

Sever ostrova ve fotografiích

 

_mg_4157.jpg dsc_0045.jpg dsc_0140.jpg _mg_4473.jpg

 

 

Sever ostrova na mapě

 


Zobrazit větší mapu