Jdi na obsah Jdi na menu

AKTIVITY PRO ZDRAVÍ

Zdraví člověka je ovlivněno mnoha faktory. Od geneticky získaných předpokladů, přes prodělané nemoci, výchovu a vlivy prostředí ve kterém vyrůstá, až po aktivity, kterými se v dospělosti vědomě zabývá, aby udržel své zdraví co nejdéle v odpovídající fyzické a psychické kondici.

 

Posilování těla formou rekreačních a sportovních aktivit pro udržení dlouhodobé kondice obvykle nestačí. Dnes už jen málokdo pochybuje o významu psychiky na zdraví těla. Proto trvalou součástí péče o celkové zdraví by měla být také pravidelná cvičení očisty mysli a tím duševní hygieny.

 

Aktivity pro zdraví

 

Facebook Radek Horák, průvodce ostrov Pag

 

Vědomé vycházky do přírody

 

Každá cesta má svůj cíl. A pokud jdeme svou cestou, měli bychom znát i její cíl. Před každou aktivitou je dobré si rozmyslet, co od ní chceme očekávat. Současně víme, že vždy bude mít pozitivní vliv na naše zdraví.

 

Nejen vycházku do přírody, ale veškeré aktivity, které děláme, můžeme pojmout pouze třemi způsoby. Zapnout tělo, nebo zapnout hlavu, nebo vše vypnout. Jiná možnost pro lidskou bytost, zdá se, není.. 

 

 

Zapnout tělo, vypnout hlavu - pro posílení těla, očistu mysli

 

V obtížně schůdném terénu, po kamenitých stezkách, kdy teploty přes den vystoupají přes 35 °C , a kde bez zásoby vody nelze na planinách ostrova přežít víc než jeden den. V takových podmínkách se jen málokdo vydá po Pagu, aniž by nezamířil na pláž ke koupání v moři.

 

Na turistiku se můžete vydat brzy po ránu nebo na večer, případně přes den v kombinaci s koupáním v moři. Sami můžete pozorovat, do jaké míry je vaše tělo schopné přizpůsobit se ztíženým podmínkám. 

 

Vaše mysl přestane bloumat nad čímkoliv, co v dané chvíli není pro přežití důležité. Myšlenky na minulost, nebo vzdálenou budoucnost, budou samy odsunuty do pozadí mysli. Zaměstnání těla aktivujete všechny smysly. Celou svojí bytostí pocítíte sílu přítomnosti ve vyprahlé krajině ostrova Pag.

 

Fotogalerie

Na vrcholu ostrova Pag

Bauxitové doly na Pagu

 

 

Vypnout tělo, zapnout hlavu - pro uvolnění těla, srovnání myšlenek

 

Na méně přístupných místech, která jsou dostupná jen lodí nebo pěšky, se můžete zastavit a v klidu relaxovat. V prostředí, kde nejste rušeni, je možné promyslet si věci, na které jindy nemáte čas a udělat si tak trochu "inventuru" ve své mysli. 

 

Z dovolené si tak odvezete nejen příjemné zážitky z pobytu u moře, ale možná také nové vize, oprášená přání a sny, k jejichž realizaci budete zase o něco blíž, protože budete mít promyšleno, jak "na to".

 

Fotogalerie

Po stopách římanů

Expedice Pažský záliv

Malý kaňon

Záhada Pažského trojúhelníku

 

 

Vypnout tělo, vypnout hlavu - pro uvolnění těla i mysli

 

Když jsme dostatečně "potrápili" tělo při turistice a promysleli si nejbližší kroky ke splnění našich snů v ústraní, pak se můžeme věnovat poklidnému rozjímání, relaxaci nebo meditaci kdekoliv a kdykoliv, kde se nám bude líbit. Cílem je uvolnění těla i mysli. A to postupně i tam, kde se pořád něco děje. 

 

Ve městě je příjemné pozorovat dění kolem sebe. Každý člověk se snaží o to, aby ve svém životě byl šťastný. A udělá pro to téměř cokoliv. Každý má svoji jedinečnou cestu osobního rozvoje. I když o ní třeba neví. Můžeme tak pozorovat a vnímat úvahy, osudy a prožitky štěstí nejen u lidí kolem, ale také emoce, pocity a postoje v nás samotných.

 

Fotogalerie

Prožít město Pag

Meditační trek na ostrově Pag