Jdi na obsah Jdi na menu

Chorvatské ostrovy a ostrov Pag

Všechny chorvatské ostrovy jsou pouze vrcholky pohoří, které se táhlo podél dnešního chorvatského pobřeží. V místech, kde jsou dnes průlivy a mělčiny, se v dřívějších dobách rozkládala údolí, nebo mokřady.

Díky působení povětrnostních vlivů je povrch ostrovů často holý a kamenitý, jehož základ tvoří druhohorní vápenec (před 250 až 70 miliony let). V některých oblastech se můžeme setkat s pozůstatky pravěkých rostlin nebo živočichů ve formě fosílií (zkameněliny). S původně smíšenými porosty stromů a keřů, které ještě před více než dvěmi tisíci lety pokrývaly povrch ostrovů, se dnes můžeme setkat jen vzácně. Převládá borovice, makchie, jalovce a jiné druhy nízkých keřů. Vzhledem k převážně vyprahlému povrhu zde však najdeme různé druhy bodláků, sukulentů, trav a jiných rostlin.

K osídlení ostrovů, zejména v blízkosti pobřeží, docházelo již před několika tisíci lety, téměř současně s osidlováním chorvatské pevniny. V různých obdobích se počet obyvatel lišil a často převyšoval současný stav. Trvalé usazení se na ostrovech vyžadovalo velkou přizpůsobivost a nenáročnost na životní potřeby obyvatel. Přesto měl a má život na chorvatských ostrovech své kouzlo. Bývá zvykem, že všichni starousedlíci se znají a často si v těžších chvílích navzájem vycházejí vstříc. Současný trend, zejména u mladší generace upřednostňuje život na pevnině, ve městech a na ostrovy se vrací jen sezonně, nebo k návštěvě rodiny. 

Lokality chorvatských ostrovů se postupně stávájí atraktivními destinacemi pro movitou zahraniční klientelu, kdy se mnohá stará obydlí opravují a slouží k pobytu v klimaticky příznivějších ročních obdobích.

Ostrov Pag patří mezi místa, která jsou dobře zásobena jak potravinami, spotřebním zbožím, tak dodávkou pitné vody a elektrické energie. Proto se stále ve větší míře stává vyhledávanou a oblíbenou turistickou destinací. Pokud máte raději klidnější období, které zároveň poskytuje dostatek slunečních paprsků, přijatelnou teplotu mořské vody, malebné zázemí venkovních hospůdek a restaurací a možnosti levnějšího ubytování, vyberte si pro pobyt na ostrově měsíce květen, červen, nebo konec srpna a září. V těchto termínech můžete kromě pobytu na pláži podnikat i turistické aktivity a výlety. Jestli-že jste příznivci cykloturistiky a přivezete si sebou na ostrov Pag své kolo, užijete si polních a prašných cest stejně, jako asfaltových silnic s mírným provozem automobilů.  

V kombinaci se slunečným počasím, neuspěchanými lidmi, dobře dostupnými plážemi a zajímavými pozůstatky dob minulých se pobyt na Pagu stává velice vhodným, příjemným prostředím pro relaxaci a zklidnění ducha i těla... Ostrov Pag je místem, kde se může ve Vás objevit nepřekonatelná chuť se tady ještě vrátit...