Jdi na obsah Jdi na menu

Etnografická sbírka v Kolanu

Etnografická sbírka byla do roku 2009 umístěna v budově obecní knihovny, která sloužila současně jako internetová čajovna a malá školka. Prostory pro expozici vystavených předmětů však byly nedostačující. Od roku 2010 je etnografická sbírka uzavřena a hledají se nové prostory. 

 

P1000890.JPG

Návštěvníci zde mohli názorně vidět pomůcky, nářadí a část vybavení domácností obyvatel ostrova v minulosti až do poloviny 20.století. Byly zde různé nástroje, lisy na víno, nádoby na převážení vody, ruční zemědělské nářadí.

 

Zajímavým exponátem byl tkalcovský stav, který byl dříve zastoupen v mnoha domácnostech. Místní tak využívali méně příznivé počasí v zimě a podomácku vyráběli různé látky. 

 

Příprava jídla probíhala v minulosti na otevřeném ohni, nad kterým byl zavěšen kotlík. Nad ohništěm byl široký komín, jímž odcházel kouř. Taková to pec byla rekonstruována a návštěvníci etnografické sbírky si ji mohli také prohlédnout.

Doufejme, že se již brzy najdou vhodné prostory pro tuto skvělou expozici a návštěvníci ostrova si budou moci prohlédnout.

 

 

Etnografická sbírka ve fotografiích

 

P1000878.JPG P1000877.JPG P1000876.JPG P1000879.JPG

 

 

Místo dřívějšího umístění sbírky na mapě

 

 


Zobrazit větší mapu

 

Náhledy fotografií ze složky Etnografická sbírka v Kolanu