Jdi na obsah Jdi na menu

Jak je otevřeno ve dnech volna a svátků

Státní svátky jsou v Chorvatsku poměrně dodržovány. Zejména, pokud se jedná o církevní svátek. V tyto dny mohou být omezeny jak služby v oblasti cestovního ruchu, tak uzavřeny úřady, obchody, autoservisy a všechny ostatní provozovny. Uzavření se netýká nepřetržitých provozů a různých pohotovostí.

 

Turistická sezona

 

V průběhu turistické sezony zpravidla ani ve svátek nedochází k úplnému uzavření obchodů a služeb. Uzavřené jsou pouze státní úřady a omezen provoz například v nemocnicích, informačních a turistických centrech, nebo v jiných polostátních zařízeních.

 

Místní a ostatní svátky

 

Návštěvníci Chorvatska by měli vzít v úvahu kromě státem vyhlášených svátků také místní slavnosti a svátky. Obvykle jde o církevní záležitosti, kdy mohou být však místní obchůdky uzavřené i po celý den. Informace o takových akcích jsou zpravidla dostupné vždy v místě a jen několik dnů před jejich konáním. Například mohou být vylepeny letáčky na veřejné informační tabuli, u informačního centra, nebo místního obchodu.

 

Příjezd na ubytování a služby s tím spojené nebývají svátkem dotčeny. Majitelé apartmánů vás přijmou a často budou k dispozici i v těchto svátečních dnech.

 

Státní svátky v průběhu letní sezony v Chorvatsku

 

22.červen     Den protifašistického odboje (povstání v roce 1941)

25.červen     Den státnosti Republiky Chorvatsko (vyhlášení nezávislosti na Jugoslávii v roce 1991)

  5.srpen      Den národní vděčnosti (osvobození města Knin a zahájení proti ofenzívy v roce 1995)

15.srpen      Nanebevstoupení Panny Marie (církevní svátek, nejvýznamnější v Chorvatsku)​