Jdi na obsah Jdi na menu

Jak používat vlastní elektrospotřebiče

Jestli-že máte vlastní elektrospotřebič na dovolené v Chorvatsku, může se stát, že vám nebude "pasovat" jeho zástrčka do místní zásuvky. Uzemňovací kolík totiž v chorvatské (evropské) zásuvce není uprostřed, ale po stranách. 

 

Jednoduše tento problém vyřešíte tak, že si přivezete jakoukoliv novější prodlužovačku z Česka. Zapojíte ji do chorvatské zásuvky a do ní bez problému napojíte "český" spotřebič.

 

Připojení spotřebičů, které mají jen dva kolíky (bez zdířky pro uzemňovací kolík) nebývá v Chorvatsku problém.

 

Jaké elektrospotřebiče jsou obvykle používány ?

 

V chorvatských kuchyních není zvykem používat tolik elektrospotřebičů, jako u nás. Většinou si majitelé domů vystačí se sporákem, lednicí a někdy varnou konvicí. Různé topinkovače, mixéry, nebo mikrovlnné trouby se používají jen zřídka. Zvláště na ostrovech, kde jsou místní obyvatelé zvyklí šetřit energií a spotřebovávat všeho co nejméně.

 

Pokud jste na něco z těchto zařízení zvyklí a dovolenou si bez nich neumíte představit, pak máte jistotu, když si takový elektrospotřebič vezmete sebou z domu.

 

V případě cestování s cestovní kanceláří Novalja se můžete dotázat předem, zda na vámi vybraném apartmánu jsou, nebo nejsou určité elektrické spotřebiče součástí vybavení kuchyňky. Případně, pokud nejsou uvedeny v propozicích ubytování, tak tam pravděpodobně ani nebudou.