Jdi na obsah Jdi na menu

Jak s kolem na dovolenou

Pokud se rozhodneme vzít si sebou na dovolenou do Chorvatska kolo, měli bychom zvážit několik věcí předem. Můžeme se tak vyhnout nepříjemnému překvapení, když na místě je situace jiná, než jsme si před plánováním naší dovolené představovali.

 

dsc_0017.jpg

FOTOGALERIE

Jak si představujeme rodinnou dovolenou na kole

 

Nejprve se zamysleme nad tím, zda se nám vůbec vyplatí vézt sebou kola. Už tak máme obvykle na rodinnou dovolenou dost naloženo. Teplé letní počasí nám obvykle nedovolí podnikat delší cyklovýlety přes den. A pokud máme naplánováno pouze 7 dní dovolené, tak je na pováženou, zda si vůbec stačíme kola na svém pobytu v Chorvatsku dostatečně užít.

 

Převoz kol

 

Pokud vezeme kola na střeše automobilu, musíme počítat s tím, že překračujeme limitovanou výšku našeho vozidla. Ta se počítá zejména při přepravě lodí na ostrovy. V takovém případě zaplatíme za trajekty o něco více, než kdybychom cestovali bez kol.

 

Nehledě na to, že zodpovídáme za bezpečné upevnění kol na střeše automobilu. Nejedeme totiž pouze do vedlejší vesnice, ale vydáváme se na cestu téměř tisíc kilometrů a rychlost vozidla také překračuje 100 a více kilometrů v hodině. ​

 

Vhodné období

 

Pokud se vydáváme na dovolenou s dětmi o letních prázdninách, tak si ověřme předem možné cyklotrasy, které můžete využít. Jízda na kole po hlavních silnicích se díky hustému provozu v tomto období rovná hazardu se životem. 

 

Nejvhodnější období pro cykloturistiku v Chorvatsku a na ostrově Pag jsou měsíce květen, červen, dále září a začátek října. Počasí je příjemně teplé, moře osvěží a místní silnice svým provozem připomínají spíše luxusní cyklostezky. Pláže jsou poloprázdné a většina restaurací a hospůdek ještě otevřených.

 

Kolik času potřebujeme a kde se ubytovat

 

Pokud se rozhodneme poznávat ostrov Pag na kole, pak si k tomuto účelu vyhraďme alespoň čtyři dny. Každý den se budeme moci vypravit na jinou stranu ostrova. 

 

Pro poznávání ostrova na kole máme ohledně ubytování v zásadě dvě možnosti. Pokud se ubytujeme v okrajových destinacích, pak pro cyklotrasy na opačné straně ostrova pravděpodobně použijeme kombinaci auto/kolo a dopravíme se do výchozího bodu pro cyklotrasu autem. Když však zvolíme ubytování v přibližném středu, budeme tak mít všechny cyklotrasy v ideálním dosahu přímo na kole. 

 

Kde si uložíme kola přes noc

 

Představme si, že si na ubytování v Chorvatsku přivezete svůj milovaný bicykl. A nejen pro sebe, ale vezeme kolo pro partnerku a děti. To jsou obvykle čtyři "stroje", pro které máme doma vhodné místo k úschově. V Chorvatsku, kdy přijedeme na apartmán, však nastává zcela jiná situace. Zvláště tehdy, pokud majitel apartmánu nebo zprostředkující cestovní kancelář o vašem úmyslu nebyli informováni předem. Většina apartmánů totiž není na úschovu kol ani jiných věcí zařízena. 

V takovém případě jsou následující možnosti:

 

otazka_1.jpgNechat kola v autě, nebo na střeše auta ve stojanu. Toto je však možné, pokud stojíte na bezpečném místě přímo u domu, kde jste ubytováni.

 

otazka_1.jpgPožádat majitele, aby vám umožnil uložit kola v jeho privátních prostorách. Tyto se však vůbec nemusí u apartmánu nacházet, nebo nejsou zabezpečeny, případně vám to majitel odmítne

 

otazka_1.jpgDomluvit se s majitelem na ponechání kol ve dvoře nebo jiných přilehlých otevřených prostorách u domu. Tato možnost je nejjednodušší a nejčastěji využívaná. I když se v Chorvatsku věci ztrácejí mnohem méně často, než například v Česku, tak v případě dražšího kola jsou obavy pochopitelné.

 

Co můžeme ještě před cestou do Chorvatska udělat

 

muj-smajlik.jpgZvažme převládající program, počet pobytových dní, klimatické podmínky a možné cyklotrasy ještě před odjezdem na naši dovolenou s koly.

 

muj-smajlik.jpgInformujme se předem u svého ubytovatele nebo cestovní kanceláře, zda v případě našeho ubytování existuje možnost bezpečného uložení našich kol. Tato rada platí také pro jiné věci, jako jsou větší nafukovací čluny, plážové stany, lehátka, koloběžky, dětská odrážedla, kočárky apod.

 

muj-smajlik.jpgPro pobyty s cykloturistikou dejme přednost ubytování v přibližném středu ostrova, abychom nemuseli používat k přepravě do výchozího bodu auto. Ideálním místem může být například letovisko Mandre.

 

muj-smajlik.jpgMožnou alternativou pro dovolenou na kole jsou také Cykloplavby po Jadranu s turistikou. Tyto plavby jsou vhodné zejména pro větší rodinné kolektivy s odrostlejšími dětmi a skýtají zcela jiné pojetí aktivní dovolené na kole v Chorvatsku.