Jdi na obsah Jdi na menu

Jak se připravit a cestovat do Chorvatska

Před cestou do Chorvatska vlastním autem může být užitečné připravit si technický a časový itinerář. Usnadní nám tak cestu a můžeme předejít některým specifickým problémům. 

 

Nejprve si stanovíme čas, ve který chceme být na místě a potřebnou dobu k jízdě. Pokud pojedeme přes víkend, můžeme se zdržet v kolonách. Ty jsou pravidlem v průběhu letních prázdnin zejména na přejezdu Rakousko - Slovinsko, Slovinsko - Chorvatsko a na dálnicích v Chorvatsku před "platidly". Případně za městem Zagreb při sjezdu z dálničního okruhu směrem na Karlovac. 

 

Pokud je to možné, cestujte ve všední dny. Cestu si můžete zpestřit například prohlídkou Národního parku Plitvická jezera, kde není problém najít ubytování na jednu noc.

 

S časem potřebným k dopravě do Chorvatska souvisí konkrétní trasa, kterou se chceme vydat. Můžeme mít připraveny dvě, nebo tři varianty pro případ, že se na začátku trasy přihodí něco neočekávaného. I když jsou dnes navigační systémy poměrně slušně fungující, v autě vždy uvezete obyčejnou automapu, která přece jen poskytne spolehlivé informace o požadovaném směru. 

 

Když víme trasu a délku cesty, můžeme se vybavit dalšími informacemi, jako například informacemi o aktuálních dopravních předpisech, místy předpokládaného dočerpání paliva a zakoupení dálničních známek, vytipováním zastávek k odpočinku, mapkou servisních stanic nebo zajímavostí, které bychom po trase chtěli shlédnout.

 

Nezapomeneme na doplnění provozních kapalin do auta, tekutiny a lehké jídlo na cestu. Doklady, peníze na mýtné a pohonné hmoty, telefonní čísla na asistenční službu, servis, záchranku a policii by měly být samozřejmostí a ihned po ruce. 

 

Vyplatí se cennosti a větší obnosy peněz mít uschované v zavazadlovém prostoru. Od auta se pak cestou příliš nevzdalovat. Zejména dálniční odpočívadla mohou být místem, kde by se mohl někdo pokusit o zcizení vašich cenností.

 

 

Plánování cesty do Chorvatska

 

 

Dopravní informace v Chorvatsku

 

 

Odkazy na aktuální informace o dostupnosti na ostrov Pag

 

Autobusem do Zadaru a na ostrov Pag