Jdi na obsah Jdi na menu

Jaké jsou typy lodních výletů

 

Fishpicnik

Zpravidla celodenní výlet lodí na zajímavá místa v blízkém okolí ostrova. Součástí výletu je koupání z lodi, nebo ze břehu. Na lodi jsou k dispozici nealkoholické nápoje a víno. Zpravidla kapitán lodi připravuje a podává oběd, kterým je grilovaná ryba, obvykle makrela. Někdy může být s přílohou, se salátem, nebo jen s bílým pečivem. K přípravě se používá olivový olej, česnek, petržel a sůl. Výlety jsou většinou vhodné i pro děti. Cílem výletu je kombinace koupání, opalování, dobrého jídla a poznání zajímavých míst v okolí ostrova dostupných často pouze lodí.

 

Doprava lodí

Cílem tohoto výletu je návštěva jiného ostrova, nebo zajímavého místa na pevnině. Loď vyplouvá v pravidelných časech a zajišťuje pouze dopravu na místo a zpět. Cestou můžete dostat tzv.welcome drink, což je na uvítanou malý pohárek rakije - pálenky z vína. Veškeré další občerstvení si zajišťují hosté sami. Tyto výlety bývají téměř vždy celodenní.

 

Panorama, nebo-li projížďka lodí

Kratší výlet, který může trvat od několika desítek minut až po několik hodin. Zpravidla se jedná o projížďku menší lodí, nebo motorovým člunem podél pobřeží, případně k blízkým zajímavostem a cílům. Někdy může být tato projížďka spojena s koupáním, šnorchlováním nebo jinou krátkou aktivitou. Pití a jídlo si zajišťují sami hosté, často se také domlouvají individuálně na trvání a cíli výletu.

 

Zapůjčení - pronájem motorové loďky

Na ostrově je možnost zapůjčení motorového člunu, nebo loďky s motorem. Majitel takové zájemce zaškolí a loďku si řídíte sami. Podle chorvatských zákonů je potřeba mít platný "Průkaz vůdce malého plavidla".

 

Vlivy počasí

Kapitán lodi vždy sleduje předpověď počasí a je na něm, aby rozhodl, zda na moře vyjede, či nikoli. Je především v jeho zájmu, aby se výlet vydařil a hostům se líbil. Proto raději výlet odloží, nebo zruší, než aby riskoval nepříliš dobré zážitky hostů.

Možnost plavby lodí nejčastěji ovlivňuje rychlost větru, kterému se na Pagu říká "Bura".