Jdi na obsah Jdi na menu

Doprava do Chorvatska

Nejčastěji zvažujeme dopravu do Chorvatska vlastním autem. To má sice mnoho výhod, kdy se především snadno dostaneme na nejrůznější místa ostrova. I když v případě poruchy vozidla riskujeme zvýšené finanční výdaje, tak pro rodiny s menšími dětmi je tento způsob dopravy zatím nejvhodnější.

 

Doprava autobusem je náročnější na přepravu věcí a sladění nástupních a výstupních míst. Také pohyb po ostrově není natolik možný, jako když máme k dispozici auto.

 

Doprava do Chorvatska autem

Nabízí se však jiná varianta, která je nejen pro poznávání ostrova také vhodná, ale navíc k přírodě a lidem více šetrná. V letovisku Mandre, u domu Ivica, existuje totiž možnost zapůjčení nových bicyklů, které můžete pro poznávání ostrova během své dovolené využít.

 

Pokud přesto cestujete autem, je dobré vědět, že víkendy a zejména soboty jsou o letních prázdninách na dopravu nejnáročnější. Stále více ubytovatelů, např. app.Sandra v Mandre, umožňují nástup a ukončení pobytu v průběhu všedních dnů. Přesto si aktuální informace z dopravy raději předem ověřte.

 

Podrobně zpracované informace na cestu autem na ostrov Pag můžete nastudovat také na webu CK Novalja.

Před cestou autem sledujte aktuální informace

 

Naplánujte si trasu předem


Podle místa, ze kterého v Česku budete vyjíždět, se můžete rozhodnout pro nejvhodnější trasu. Ze severní a východní Moravy to může být trasa přes Slovensko a Maďarsko. Z Brna a středních Čech přes Rakousko a Slovinsko.

Pokud bydlíte v jižních nebo západních Čechách, tak se zřejmě vydáte nejkratší cestou na dálnici do Rakouska a dále přes Slovinsko až do Chorvatska.

 

 • Naplánujte si vlastní trasu a uložte do navigace GPS
 • Prohlédněte si nejčastěji využívané trasy do Chorvatska a na ostrov Pag
 • Podívejte na podrobné informace k cestě do Chorvatska u cestovní kanceláře Novalja.

Poplatky na dálnicích

 
V zemích jako Rakousko, Slovensko a případně Maďarsko jsem si zvykli na cca 10 denní známku (elektronický poplatek) za cenu kolem 10 Euro, což nám při týdenním pobytu vystačí i na cestu zpět.

Složitější je to ve Slovinsku, kde nám týdenní známka za 15 Euro stačit nebude a jsme nuceni zakoupit známku na měsíc za 30 Euro. To bývá často důvodem přes Slovinsko po dálnici vůbec nejezdit a buď se jí trochu složitě vyhnout, nebo se vydat trasou přes Maďarsko.

 

Práce na silnicích a změny dálničních sítí


S nárůstem počtu automobilů a cest k Jadranu jsou v dotčených zemích snahy o rychlé zprůjezdnění a také patřičné zpoplatnění velké části silnic a dálnic.

 

Trajektem nebo přes most na Pag


Ať už zvolíte cestu trajektem, nebo přes Pažský most, neušetříte ani peníze, ani čas. Na obou trasách se můžete setkat s nástrahami, které vás mohou zdržet.

Jestli-že máte rodinu a děti, pro které bude 15 minut trvající plavba zážitkem z dovolené, pak jim jej dopřejte. Dalším dobrodružstvím je jízda po krásné Jadranské magistrále, kde se všichni, kromě řidiče, mohou kochat výhledy na hory, ostrovy a moře.

Pokud jedete v noci, nebo nestojíte o zážitkovou cestu podél Jaderského moře, pak asi zvolíte trasu přes Pažský most. Za jeho přejezd se poplatky neplatí a ještě si můžete udělat zastávku u bývalé benátské pevnůstky, která stojí na kamenitém mysu opodál.

 

 • Trajekty na ostrov Pag - plavební řád
 • Trajekty na ostrov Pag - ceník
 • Kontakt na trajekty Žigljen (ostrov Pag)  +385 98 229 133 (lze platit kartou, pokud je připojení WiFi)
 • Kontakt na trajekty Prizna (pevnina)       +385 53 889 600 (lze platit kartou, pokud je připojení WiFi)
 
Trajekty lze platit kartou nebo v hotovosti HRK a EUR. Úhrada kartou nemusí být jistá, někdy nefunguje připojení WiFi.

Doprava autobusem cestovní kanceláře


Jednou z možností dopravy na ostrov Pag je obsadit prázdné místo v autobusu některé cestovní kanceláře. Pravidelně sem jezdí například CK Valaška s odjezdy z celé Moravy a Slezska. Výhodou je doprava až na ostrov Pag, obvykle do města Pagu a města Novalja, případně letoviska Mandre.


Doprava do Chorvatska a na PaguNěkteré autobusy jiných společností mohou zajíždět také do letoviska Povljana, nebo zastavovat před vesničkou Šimuni. Vždy záleží na konkrétní cestě a je dobré si tyto informace u cestovní kanceláře ověřit předem.


Nevýhodou doobsazování volných míst v autobusech CK je nejistota, že skutečně pojedete. Cestovka totiž obvykle do poslední chvíle drží volná místa pro své klienty, kterým by tak mohla nabídlnout i své ubytování.

 

Přesto tato možnost není zcela ztracena a někdy se může "na poslední chvíli" velmi pěkně vydařit.

  Doprava linkovým autobusem Česko - Chorvatsko


Jistější dopravou je rezervace míst na pravidelné autobusové lince z České republiky do Chorvatska. Nevýhodou je pouze skutečnost, že některé tyto autobusy nezajíždějí na ostrov Pag. Obvykle zastavují u sjezdu z dálnice v obci Posedarje, odkud je to na Pag ještě dalších 65 kilometrů. Některé mohou mít zastávku až v Zadaru.

Z Posedarje pojedete buď stopem, což v brzkých ranních hodinách nemusí hned klapnout, anebo pro vás z Pagu přijede někdo autem. Ze Zadaru jezdí na Pag linkové autobusy. Na taxi není dobré příliš spoléhat, jsou obvykle zbytečně drahé.

 

Veřejná doprava po ostrově Pag

 

Autobusy

 
Linkové autobusy Novalja - Kolan - Pag město - Zadar, nebo Posedarje a Zagreb. V Novalje a Pagu jsou autobusové stanice. V Kolanu se čeká u hlavní silnice (u kempu Šimuni), nebo v obci u školy. Je dobré se v tomto případě aktuálně pozeptat místních.
 

Taxíky

 
Taxislužba na Pagu existuje, ale cenově je poměrně drahá. Situace se někdy může podobat té, kterou známe z pražských ulic. Taxikář si řekne cenu podle toho,  na kolik vás odhadne. Rozhodně trvejte na zapnutí taxametru.
 
 • Taxi - Kolan (Mandre) - obecní taxi  +385 98 88 86 821, Novalja  - Ivica taxi  +385 98 62 60 40
 • Taxi - Novalja  +385 53 661 366   +385 98 282 872
 • Transfery - agentura Pag tours - ceník služeb
  • Město Pag  7:00 - 22:00 h.                                +385 23 318 593   
  • Povljana     8:00 - 13:00 h. 18:00 - 21:00 h.      +385 23 692 966
  • Šimuni       8:00 - 13:00 h.  19:00 - 21:00 h.      +385 91 422 8868
  • Gajac         0:00 - 01:00 h.  17:00 - 00:00 h.      +385 23 646 733
 

Autostop

 
Autostopem se můžete někam dostat v případě nouze, ale na pobřeží příliš obvyklý není a turisté vás určitě nikam nesvezou. Pokud se vám podaří potkat se s místními, tak naopak vás svezou i popovídají rádi.
 

Lodní linky

 

Celoročně vyjíždí z přístaviště Novalja katamaran (jen pro osobní přepravu + jízdní kola) přes ostrov Rab do přistavu v Rijece. Večer se vrací zpět stejnou trasou do Novalje. Pokud cestujete nezávisle a vlastním dopravním prostředkem, například na kole, tak můžete využít k přepravě na pevninu trajekty z přístaviště Žigljen (na Pagu) do Prizny (na pevnině).

 

 Vlakem a na kole

 

Cykloturistika na Pagu

Cesta vlakem do Chorvatska je možná přes Vídeň, odkud odjiíždí vlak denně před 16 hodinou. Například cesta vlakem ze Vsetína do Gospiće trvá i s přestupy asi 16 hodin.

 

Kolo si sebou můžete vzít jako spoluzavazadlo. Jenom je potřeba ověřiit si možnost přepravy kol. Například vlak z Polska, který jede přes Hranice na Moravě do Vídně tuto přepravu neumožňuje.

 

Naopak vlakem přes Púchov do Bratislavy a dále do Vídně lze kola přepravovat jako spoluzavazadla.

 

Pokud cestujete na ostrov Pag, potom je vaší cílovou stanicí město Gospić v Chorvatsku. Odsud pojedete už vlastními silami na kole. Musíte překonat pohoří Velebit, kde vás silnice vyžene do nadmořské výšky přes 1000 metrů.

 

Možné jsou dvě trasy. Jedna vede po horském hřebeni s častějším stoupáním a klesáním. Druhá trasa na kole vede klasicky po silnici, kde vystoupáte "jednou" a pak jedete s kopce až téměř na úroveň hladiny moře.

 

Z městečka Karlobag pokračujete po Jadranské magistrále. Na této trase jsou dvě výstrahy!

 

 • Jednak je potřeba mít v pořádku brzdy. Kdo má klasická "véčka", je dobré mít náhradní špalky sebou.
 • Druhým nebezpečím je provoz na Jadradranské magistrále, kde není místo u krajice a silnice je typická svými nepřehlednými úseky a zatáčkami.

Cílem vám bude v obou případech trajektový přístav Prizna, odkud se dostanete trajektem na ostrov Pag. 

 

Trasa Gospić - Prizna

 

Vlakem a autobusem Česko - Chorvatsko 2020

 

V jízdních řádech vlaků RegioJet si vyberete místo odjezdu z Česka a cílovou stanici Rijeka (Chorvatsko). Například odjezd z Prahy je 17:20 h.a příjezd na železniční nádraží v Rijece je na druhý den ráno v 8:46 hod.

 

Po příjezdu do Rijeky můžete pokračovat linkovými autobusy (chorvatský dopravce) přímo na ostrov Pag. Autobusové nádraží v Rijece se nachází od vlakového nádraží asi 10 minut pěší chůze. Cesta na ostrov Pag včetně trajektu trvá asi 3,5 hodiny. První autobus odjíždí v 10:30 hod., druhý ve 14:00 hod. Jízdenka pro dospělou osobu stojí 140 kn - upřesňující informace. Nazpět z Novalje odjíždí autobus ve 12:30 hod.a do Rijeky přijíždí kolem 15:30 hod. Do odjezdu vlaku, který odjíždí 18:35 h. z Rijeky do Česka, tak zbývají 3 hodiny.

 

Další možností cesty na Pag je lodní spojení - katamaran Rijeka - Rab - Novalja. Loď vyplouvá z přístaviště v Rijece v 15 hod.a plavba trvá necelé 3 hodiny. Cena lodního lístku je 80 kn/os.- ceník. Na zpáteční cestu k vlaku, který odjíždí 18:35 h. z Rijeky, se dostanete z Novalje stejnou lodí s odjezdem v 9 hod.ráno.