Jdi na obsah Jdi na menu

Pláž Crnika

Pláž Crnika je mezi odborníky známa jako významná archeologická lokalita. Před nedávnem zde byl totiž nalezen zub krokodýla, který zde žil před více než 15 miliony lety. Hladina moře byla níže, než dnes a v místech Pažského zálivu se rozkládalo sladkovodní jezero. 

 

Pláž Crnika

Na pláži Crnika se můžeme také setkat s kousky černého uhlí. Jeho sloje se nacházejí tak nízko pod úrovní terénu, že je moře částečně obnažilo. Můžeme tak pozorovat uhelnou žílu, jak prochází z pevniny do moře.

 

Koncem 18.a začátkem 19.století se těžilo černé uhlí v oblasti Kolansko pojle. Dodnes tam můžeme nalézt haldy vyvezené hlušiny, které jsou dnes zarostlé trávou a keři.

 

Pláž Crnika je dlouhá, ale poměrně úzká. Z jižní strany navazuje na pláž Sveti Duh. Přístup není příliš pohodlný, ani vhodný pro děti, nebo osoby se sníženou možností pohybu. Není kde odstavit auto a úzká pěšina od polní silnice nás vede erozí a sesuvy zničenou krajinou. Také proto patří pláž k méně navštěvovaným místům Pagu. Snad jen majitelé malých člunů využívají horší dostupnosti pláže, aby se zde zastavili a užili si nerušeného klidu u moře. 

 

Pláž Crnika ve fotografiích

na-okraji-plaze.jpg more-odkryva-povrchova-loziska-uhli.jpg plaz-crnika.jpg na-plazi-crnika.jpg

 

Pláž Crnika na mapě

 


Zobrazit větší mapu