Jdi na obsah Jdi na menu

Pláž Stará Povljana

Stará Povljana je název zátoky, která se zařezává hluboko do vnitrozemí ostrova od jihovýchodu. Celá oblast patří k dnešní obci Povljana, odkud zřejmě pramení její název. 

 

Pláž Stará Povljana

V jejím okolí jsou políčka místních obyvatel z nedaleké Povljany, kteří na nich pěstují rajčata, papriky a další zeleninu pro vlastní potřebu. Z ovocných stromů jsou oblíbené fíkovníky a mandloně. Vinohrady jsou udržovány jen sporadicky. Kamenité pastviny na vyvýšeninách jsou domovem polodivokých ovcí.

 

Ještě před několika lety byla zátoka Stará Povljana přístupná autem po polní silnici. Na písečné pláži byl jednoduchý přístřešek, kde se v letních měsících prodávalo občerstvení. Kdo měl malé obytné auto, mohl zde téměř nerušeně strávit několik dnů.

 

V současné době jsou pláže opuštěné a přístup k nim je znemožněn podmáčeným terénem okolních luk a pastvin. Při vstupu do moře jsou hladké kameny porostlé vodní řasou. Dno v zátoce pokrývá porost mořské trávy. Současným návštěvníkům by tento přírodní charakter pobřeží asi nebyl moc příjemný. Přesto a možná právě proto je zátoka Stará Povljana místem klidu a nerušeného odpočinku.

 

Pláž Stará Povljana ve fotografiích

pisecna-plaz-ve-stare-povljane...jpg pobrezi-a-plaze-ve-stare-povljane...jpg okoli-plaze-ve-stare-povljane.jpg pestovani-vinne-revy-v-blizkosti-pobrezi-a-plaze...jpg

 

Pláž Stará Povljana na mapě


Zobrazit větší mapu