Jdi na obsah Jdi na menu

POČASÍ

Počasí v Chorvatsku je velmi rozdílné. Ve vnitrozemí jej můžeme přirovnat k počasí, které známe od nás. Střídají se tady letní vedra stejně, jako krátké a chladné zimní dny. Na horách, v nadmořských výškách přes 1000 metrů leží sníh a zamrzají vodní toky. V tomto období jezdit autem bez zimní výbavy je stejně nemyslitelné, jako v horách střední Evropy.

 

Proměny počasí

 

 

Počasí na Pagu v zimě

 

Podél mořského pobřeží existuje úzký pás země, kde panuje středomořské klima. Mohlo by se zdát, že je mnohem příznivější, než v České republice. Během zimních měsíců je však opak pravdou. Pobyt venku znepříjemňuje silný a studený vítr. Na moři se tvoří vysoké vlny, které omílají pobřeží a pláže. Stejně, jako při sněhových vánicích u nás, je v takovém počasí i na Jadranu nejlépe sedět doma u vyhřátých kamen.

 

Průměrné teploty vzduchu se v zimě pohybují od 5 do 8°C. Mohou být i nižší a přechodně se může vyskytnout mráz až do -8°C. Sníh padá jen zřídka a většinou do několika hodin roztaje. Na mořském pobřeží se zcela vyjímečně může vyskytnout i námraza.

 

Pocitová teplota je kvůli silnému větru zvanému bura mnohem nižší, než naměříme na teploměru. Prudké větry vanou od pevninského pohoří Velebit. Z nadmořských výšek kolem 1500 metrů se proudění vzduchu spouští velkou rychlostí přímo na hladinu moře. Nabírá slanou mořskou vodu, která se ve výšce postupně odpařuje. Na ostrov Pag padá solný prach a vytváří na něm bílý povlak. Proto některé zimní fotografie ostrova mohou připomínat pokrývku sněhu.

 

I přes takovou to zimní nepohodu se mnohem častěji, než u nás, zimní obloha nad ostrovy vyjasní. Teploty na slunci mohou vystoupat až k 15°C. A když nefouká vítr, tak je docela příjemně a můžete posedět na venkovní zahrádce i v zimě. Teplota moře se pohybuje v rozmezí 10 - 14°C. Od jihu a jihovýchodu přicházejí dešťové srážky. Motoristé na ostrovech obvykle nepoužívají zimní výbavu ani pneumatiky. I když vzhledem ke stále častěji vyskytujícím se výkyvům počasí se i zvyklosti na ostrovech mohou změnit.

 

Počasí na jaře a na podzim

 

Výhodou přímořských oblastí je větší počet slunečných dnů v roce, než tomu bývá ve vnitrozemí. Relativně teplé počasí přetrvává na Pagu na podzim a to téměř až do konce kalendářního roku. Vyskytuje se pouze větší množství srážek a počasí se častěji mění. Výkyvy teplot však nejsou nijak výrazné.

 

Turistika v Chorvatsku mimo sezonu

Podobně je tomu na jaře, kdy slunce hřeje znatelně více, než u nás. Už v průběhu května a června se tak můžete příjemně vyhřívat na liduprázdných plážích a někdy si v moři třeba i zaplavat.

 

Období jara a podzimu je ideální pro pěší turistiku, vyjížďky na kole, nebo poznávání historie a přírody Chorvatska.

 

Málo turistů a setkávání se s místními obyvateli vám poskytne zcela jiný pohled na život v této části Evropy.

 

Mimo hlavní turistickou sezonu tak lze pořídit poměrně levné ubytování, kdy za méně peněz můžete u Jadranu pobýt mnohem déle, než by tomu bylo v průběhu hlavní turistické sezony. Pohoda, klid a čas věnovaný skutečné relaxaci jsou tím, co v tomto období návštěvníci Chorvatska ocení především.

 

Počasí na Pagu v létě

 

Letní počasí je na chorvatských ostrovech hodně teplé, poměrně stálé a téměř pořád slunečné. Průměrné teploty vzduchu ve stínu se pohybují přes den od 23 do 27°C. V období jednoho až dvou týdnů se mohou vyšplhat až na 33°C. Tuto hranici však díky vlhkému mořskému vzduchu málokdy překročí. Noční teploty bývají nejčastěji kolem 18 až 22°C. V horkých letních dnech se mohou držet až kolem 25°C i několik nocí za sebou.

 

Počasí v létě

Při ochlazení, ke kterému dochází jednou až dvakrát v průběhu léta, se teplota vzduchu sníží přes den na 18 až 22°C. V noci pak málokdy klesne pod 13°C. Takové ochlazení však trvá nejdéle 2 - 3 dny. Pak se teploty rychle vrací ke svým běžným hodnotám.

 

Moře bývá na Pagu poměrně teplé. Obvykle můžeme počítat s teplotami od 22 do 25°C. Nejvyšší naměřená teplota za posledních 5 let byla 27°C na západním pobřeží a 29°C v mělkých vodách Pažského zálivu. Tyto extrémy jsou však spíše výjimkou.

 

Pokud plánujete dovolenou na přelom července a srpna, potom je dobré myslet na možnost ubytování s klimatizací. Většina ubytovatelů nabízí klimatizaci za příplatek.

 

V některých apartmánových domech je možné pořídit ubytování s klimatizací v ceně pobytu. Zvláště pro rodiny s dětmi a věkově starší cestovatele je to vítaná pomoc v horkých, letních dnech a zejména nocích.

 

Sledujte počasí v souvislostech

 

Čím širší rozhled o počasí máme, tím lépe porozumíme jeho proměnám a stavům. Velmi často je počasí v Chorvatsku ovlivněno vývojem počasí ve střední Evropě. Nad mořskou hladinou se také počasí vyvíjí jinak, než nad pevninou. Sledujme proto vývoj počasí v širších souvislostech.

 

Počasí ostrova Pag                                 Počasí na Jadranu                                  Počasí v Evropě

Počasí Pag  Počasí Jadran  Počasí Evropa

 

 

Rubriky

Počasí na Jadranu

Příspěvků: 0

Počasí v Evropě

Příspěvků: 0

Počasí ostrova Pag

Příspěvků: 0