Jdi na obsah Jdi na menu

Počasí na Jadranu

Tato stránka by se měla týkat především těch, kteří si se chystají vyplout na moře. Ať už ve vlastním člunu, na kajaku, anebo plánují výlet malým člunem, který si mohou na Pagu zapůjčit.

 

Člunem na moře

Počasí na moři je totiž vždy jiné, než se vám může zdát, když stojíte na mořském pobřeží. To, co rozhoduje, je vítr. Jeho směr a intenzita. Podle toho se tvoří mořské vlny, které se zvyšují s narůstající vzdáleností od pobřeží. T

 

aké mořské proudy zde hrají roli. Nejsou vidět a pokud neznáte jejich trasy a pravidla, tak nemáte šanci se jim vyhnout.

 

Pokud plánujete využívat plavidlo bez motoru, jako například katamaran, surf s plachtou, nebo kajak či gumový člun, tak rozhodně se nevzdalujte od pobřeží.

 

Na moři nejste dobře vidět a i když počasí bude příznivé, tak vás může ohrozit rychlý člun, jachta nebo jiné velké plavidlo.

 

Pokud vyjíždíte s motorovým člunem, pak nepodceňujte předpověď počasí na moři. Směr a rychlost větru se může velmi neočekávaně změnit. Může se stát, že ani s motorovým člunem se nedostanete zpátky do místa, odkud jste vyjeli. 

 

Počasí na moři, směr větru a výška vln


Při plavbě v pobřežních vodách Chorvatska ve vlastním člunu je nutné věnovat velkou pozornost vývoji počasí na moři. Pro používání motorového člunu potřebujete platnou licenci vůdce malého plavidla, která by měla zaručit, že znáte veškeré náležitosti nutné pro plavbu a orientaci na moři.

 

  • Předpověd počasí na moři  DHMZ (HR)
 

Směr a výška vln na moři

 
 

Důležité upozornění vzhledem k teplému počasí u moře

 

  • Nenechávejte děti ani zvířata na parkovišti v uzamčených autech.
  • Předcházejte dehydrataci, vyhýbejte se delšímu pobytu na přímém slunci.
  • Neodkládejte věci na pláži bez zajištění proti větru.
  • Pokud odcházíte na pláž, dbejte uzavření oken a dveří v apartmánech.
  • Slunečníky z terasy složte raději na podlahu.