Jdi na obsah Jdi na menu

Chorvatština

Chorvatský jazyk patří do skupiny slovanských jazyků, které jsou nám blízké a můžeme se jim snadno naučit rozumět a používat. Přesto se často stává, že pro běžný hovor si již nevystačíme s intuicí a několika naučenými frázemi. Slova, která jsou podobná jako v češtině, mají v chorvatštině často zcela jiný, nebo opačný význam.

Většinou se učíme anglicky apod., ale není mnoho těch, kteří hovoří chorvatsky. Přitom chorvatštinou se dorozumíme nejen v Chorvatsku, ale také ve Slovinsku, Bosně a Hercegovině, Srbsku, Makedonii a Černé Hoře. Další statisíce Chorvatů žije mimo svou zemi, v celé západní Evropě i USA.

Pokud jezdíte do Chorvatska, máte tam své přátele a chcete s nimi vést plynulý hovor, nebo se na svých cestách po Chorvatsku zastavujete s místními lidmi, pak pro vás může být užitečné zvládat plynule hovořit chorvatsky. 

 

VÝUKA HOVOROVÉ CHORVATŠTINY

Příležitostně se vám budu rád věnovat při výuce hovorové chorvatštiny. Jejím cílem je naučit se rozumět a plynule hovořit chorvatsky.

  • Hlavní metodou je vzájemná konverzace na taková témata, která vás zajímají a je pravděpodobné, že se o nich budete bavit i v Chorvatsku.
  • S gramatikou je důležité být obeznámen, nikoli se jí však učit zpaměti.
  • Slovní zásoba se postupně rozvíjí při konverzaci, není potřeba se učit slovíčka nazpaměť.
  • Naše znalosti a schopnost domluvit se chorvatsky si ověříme na jazykovém soustředění přímo v Chorvatsku.

 

Výuku zahájíme SEZNAMOVACÍ HODINOU, kde si vysvětlíme vzájemnou motivaci pro výuku jazyka, naše možnosti a představu, jak by tato výuka měla probíhat.

 

Kompletní výuka sestává ze tří kroků:

1) KROK                         2) KROK                    3) KROK

GRAMATIKA                    KONVERZACE            PRAXE V CHORVATSKU

 

 

V případě zájmu nebo dotazů, napište prosím na e-mail: radomir.horak@gmail.com

 

POVAHA ČINNOSTI

Výuka chorvatštiny probíhá individuálně a časové možnosti jsou omezené. Úmyslem je pouze činnost příležitostná, která není provozována za účelem dosažení zisku.