Jdi na obsah Jdi na menu

Trek Sveti Vid

Na vrchol nejvyššího bodu ostrova Pag vedou tři cesty. Nejčastěji využívaná, středně náročná trasa vede od vesničky Šimuni. Stezka je značena červenými kolečky nebo pásky. Výstup trvá asi hodinu a cestou vám umožní krásné výhledy do krajiny západního pobřeží ostrova Pag a přilehlé ostrovy. 

 

pohled-smerem-k-jihovychodu-a-mestu-pag...jpgStejně dlouhý, ale méně náročný výstup lze podniknout od vesničky Kolan. Část cesty je stíněna stromy, zbytek vede po kamenité pěšině mezi nízkými keři. Cestou je možné spatřit menší stáda ovcí, která se pohybují v uzavřených ohradách, nebo mezi kamennými zídkami. V období druhé poloviny letních prázdnin dozrávají plody mandlovníku, které rostou na stromech podél stezky.

 

Třetí a zároveň nejnáročnější trasa začíná od místa Sv.Maria na pobřeží Pažského zálivu. Trasa je rovněž značena červenými pásky a není dlouhá. Výstup je však poměrně náročný díky prudkému stoupání po nepříliš dobře schůdném kamenitém chodníčku. 

 

Odměnou za vynaloženou námahu na této trase jsou krásné výhledy na sporadicky zastavěné pobřeží Pažského zálivu a možnost nahlédnout do dvou menších skalních převisů, které připomínají jeskyni. Jsou vytvořeny ve vápencovém krasovém podloží a často využívány jako úkryty pro volně pasoucí se ovce. Okolní skály bizardních tvarů mohou připomínat různé skulptury jako například "makový hřeben", nebo zkamenělou "pravěkou velrybu".

 

Všechny stezky na nejvyšší vrchol ostrova Pag vedou po kamenitém terénu, který je pro chorvatské ostrovy typický. Turistické značení bylo v roce 2012 obnoveno, ale může se snadno přehlédnout. Nedoporučuje se absolvovat výstup na Sv.Vid v průběhu horkých letních dnů. Je potřeba vzít sebou dostatek pitné vody, neboť jinak hrozí nebezpečí dehydratace organismu a nemocí ze slunečního žáru. 

 

Z vrcholu Sv.Vid jsou nádherné výhledy nejen po ostrově Pag, ale do širokého okolí směrem ke vzdáleným ostrovům západního pobřeží Chorvatska a k pevnině. Dominantu výhledu tvoří majestátné pohoří Velebit s průměrnou nadmořskou výškou 1500 metrů.

 

Na úpatí vrcholu je možné projít kolem velkého kamenného kříže a malého přírodního jezírka, které slouží jako napajedlo pro volně pohybující se stáda ovcí.

 

Další informace a rezervace

Článek na Turistika.cz

 

Výstup na Sveti Vid ve fotografiích

 

pohled-k-vesnicce-simuni...jpg pazsky-zaliv-z-vrcholu-sv.vid...jpg kamenity-teren-cestou-ke-sv.vidu...jpg vesnicka-drazica-na-vychodnim-pobrezi-ostrova...jpg

 

 

Sveti Vid na mapě

 


Zobrazit místo Nejvyšší vrch ostrova Pag - Sv.Vid 348 m/n.m na větší mapě

 

Místo srazu pro výstup na Sveti Vid

 


Zobrazit větší mapu