Jdi na obsah Jdi na menu

Etnografické muzeum Novalja

Milovníci historie mohou navštívit městské muzeum v Novalje. Bylo otevřeno v roce 2005 a jeho největší atrakcí je podzemní část antického aquaduktu z období 1.století našeho letopočtu. V suterénu muzea je možné do něj nahlédnout. Původní délka podzemní části měřila 1042 metrů. Dnes jsou některé jeho úseky zasypány, avšak existují plány na jeho širší zpřístupnění.

 

sbirka-amfor-z-potopene-rimske-obchodni-lodi....jpgMezi zajímavé exponáty patří několik keramických amfor z období 1.století před naším letopočtem. Byly nalezeny na dně Velebitské průlivu u východního pobřeží ostrova Pag a pocházejí z potopené římské obchodní lodi. Dnes je tento nález chráněn  jako významná podmořská lokalita přístupná pouze pro potápěče.

 

V budově muzea si můžete prostudovat mapy, které spolu s fotografiemi a texty prezentují archeologickou lokalitu na území dnešní obce Caska. Před dvěmi tisíci lety zde stávalo prosperující římské město Cissa. V roce 364 našeho letopočtu bylo silně poškozeno zemětřesením. Od té doby je lokalita jen řídce zastavěna. Ještě dnes tady můžeme objevit pozůstatky zdiva a základů staveb směřujících do moře.

 

Ve druhém a třetím podlaží muzea jsou prostory určené k putovním výstavám obrazů, nebo fotografií. Také zde najdete mnoho předmětů a vybavení z domácností obyvatel ostrova Pag, které sloužily k jejich potřebám v minulosti...

 

Součástí Městského muzea v Novalje je archeologická sbírka Stomorica, kterou lze navštívit v nízkém domě s malým nádvořím nedaleko centra města, hned vedle farního kostela sv.Kateřiny. Jsou zde vystaveny archeologické nálezy a úlomky předmětů, které se našly při stavebních pracech v Novalje a blízkém okolí.

 

Městské muzeum v Novalje a archeologická sbírka Stomorica jsou otevřeny v průběhu letní turistické sezony denně od 9:00 do 13:00 hod. a od 18:00 do 21:00 hod. V neděli večer je zavřeno. Otevírací doba může být kdykoliv změněna.

 

Vstupné do městského muzea stojí 15 HRK/dosp.osobu, 10 HRK/děti 5-12 let, 5 HRK děti do 5 let a platí také k prohlídce archeologické sbírky Stomorica.

Parkování v Novalje

 

 

 

 

Další informace a rezervace

 

 

Návštěva muzea ve fotografiích

 

pohled-do-chodby-vytesane-ve-skale-..-rimsky-podzemni-vodovod...jpg expozice-muzea-v-suterenu...jpg exponaty-ve-druhem-patre-muzea-v-novalje.jpg nadvori-archeologicke-sbirky-stomorica...jpg

 

 

Muzeum v Novalje na mapě

 

 


Zobrazit větší mapu