Jdi na obsah Jdi na menu

Exkurze v sýrárně Gligora

K nejznámějším produktům ostrova Pag patří Pažský sýr. Je dovoleno jej vyrábět pouze z mléka ovcí chovaných na Pagu.  Kromě domácností se jeho produkcí na ostrově zabývají celkem tři sýrárny. Dvě jsou v obci Kolan a jedna ve městě Pag.

 

Sýrárna Gligora v obci Kolan patří k nejnovějším sýrařským provozům v Chorvatsku. Ročně zde vyrobí kolem 240 tun sýrů, z toho asi 60 tun Pažského sýra. 

 

Sýrárna Gligora v KolanuSýry jsou rozváženy do vlastních prodejen sýrárny Gligora, které bychom našli od hlavního města Záhřebu, přes Rijeku, Zadar, Split až po Dubrovník. Také na Pagu je dostupný celý sortiment zde vyráběných sýrů dostupný a to v podnikové prodejně v obci Kolan.

 

Přesto, že sýrárna disponuje moderní linkou španělské výroby, vlastní laboratoří pro kontrolu kvality mléka, pasterizačním zařízením a jinými prvky automatického řízení provozu, velká část výroby spočívá na ruční práci. Zejména dozrávání sýrů je proces, který se bez lidských rukou neobejde.

 

Dojení ovcí na Pagu je sezonní záležitostí. Ovce se dojí od ledna do konce června. V tomto období se vyrábí převážně Pažský sýr. Dalšího půl roku se vyrábějí sýry z mléka kozího a kravského. Jsou levnější a také velice chutné a oblíbené. Kravské a kozí mléko se dováží z nedaleké pevniny.

 

K dalším produktům sýrárny patří tzv.skuta. Jejím základem je syrovátka, která vzniká při výrobě sýrů jako vedlejší produkt. Je velmi chutná a zdravá. Používá se jak na přímou spotřebu, tak například jako náplň do domácích koláčů. 

 

Všechny sýry sýrárny Gligora jsou vysoce hodnoceny na soutěžích a výstavách v Chorvatsku i po celém světě. Pažský sýr Gligora byl zařazen mezi deset nejlepších ovčích sýrů na světě. 

 

V průběhu své dovolené na ostrově Pag si můžete objednat exkurzi a navštívit provoz sýrárny Gligora. Součástí prohlídky je výklad pověřeného zaměstnance sýrárny, který může být v chorvatštině, angličtině nebo němčině. Pokud chcete mít informace v češtině, můžete se přihlásit na exkurzi s českým průvodcem.

 

Součástí exkurze je ochutnávka některých druhů vyráběných sýrů. V případě zájmu je můžeme zakoupit v podnikové prodejně u sýrárny. Kromě sýrů jsou v nabídce prodejny kvalitní chorvatská vína a olivový olej.

 

Ke stažení jako Bod zájmu - parkoviště sýrárny Gligora (soubor ve formátu gpx pro navigace Garmin)

Parkování u sýrárny v Kolanu

Bližší informace a rezervace

 

 

Exkurze sýrárny ve fotografiích

 

obec-kolan.jpg venkovni-prostory-nove-syrarny-gligora.jpg doplnkovy-sortiment-kvalitnich-vin.jpg interier-podnikove-prodejny-syru-gligora-v-kolanu...jpg

 

 

Sýrárna v Kolanu na mapě

 

 


Zobrazit větší mapu