Jdi na obsah Jdi na menu

ZPRÁVY

 V českých médiích se aktuální zprávy z Chorvatska příliš často neobjevují. Proto máme obvykle málo informací o tom, co se v Chorvatsku děje, anebo se o tom dozvídáme se zpožděním.

 

Zprávy z chorvatských médií

Dovoluji si tedy pro vás uveřejňovat některé články, které vycházejí v chorvatském tisku. Zajímají mě především takové, které mají souvislost s cestováním a pobytem v Chorvatsku a mohly by být užitečné také pro ty z Vás, kteří přijíždíte do Chorvatska na dovolenou.

 

Ke všem zprávám je dobré přistupovat kriticky. Stejně jako u nás, také v Chorvatsku média potřebují být vidět a "prodávat". Přesto si lze na základě některých jejich článků a fotografií udělat přibližný obrázek o tom, co se v daném místě a čase asi děje. 

 

Oblast zájmu je především ostrov Pag, dále severní Dalmácie a potom celé pobřeží Jadranu. Čerpám z veřejně publikovaných zdrojů, případně z vlastní účasti nebo osobního kontaktu s místními lidmi. Pokud by vás zajímalo něco specifického, můžete mě kontaktovat mailem na adrese CK Novalja.

Co říkají média o dění v Chorvatsku

 

 
 

Děkuji Vám za důvěru a přeji jen pohodové dny u Jadranu a na ostrově Pag.

 

Příspěvky

Místo pro život na chorvatských ostrovech

26. 8. 2018

chorvatske-ostrovy-se-vysidluji.jpg

    Chorvatsko je zemí, kde mladí lidé usilují o práci v zahraničí. Většina se stěhuje do západní Evropy, kde hledají lepší podmínky pro zajištění finančního příjmu a později třeba i založení rodiny.

    Na chorvatských ostrovech je situace v tomto ohledu zoufalá. Nejasné majetkové vztahy, nízká úroveň infrastruktury a téměř žádné společenské vyžití. To jsou hlavní důvody, proč z nastupující generace téměř nikdo na ostrovech nechce trvale žít...

 
Celý příspěvek
| Rubrika: ZPRÁVY | Fotografie: FOTOGRAFIE Z OSTROVA PAG | Komentářů: 0

Co se tak přestěhovat do Chorvatska

4. 7. 2018

    prestehujte-se-do-chorvatska.jpg Chorvatsko, stejně jako jiné země balkánského poloostrova, trpí nedostatkem mladých lidí, kteří by svou budoucnost plánovali ve svém rodném městě. Po studiích se obvykle odstěhují do hlavního města Záhřebu, anebo rovnou do zahraničí, kde si mohou dovolit více vymožeností doby, než v samotném Chorvatsku.

 

    Ne každý však podléhá lákadlům a svodům doby. Jsou i tací, kteří ctí tradice předků a rozhodují se žít v podmínkách, které sice nepřinášejí novodobý komfort, ale za to jsou pro zdravý život mnohem příznivější. 

 

 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: ZPRÁVY

Situace po záplavách v Zadaru a Ninu

19. 9. 2017

situace-po-zaplavach.jpg

Omezení dopravy se s končícím létem a začátkem školního roku dotýká především dětí a studentů, kteří dojíždějí z ostrova Pag do Zadaru. Ale ani turisté se nedostanou na některá místa, pokud chtějí navštívit historické městečko Nin.

 

Situace na silnicích je provizorní a na pomoc byla povolána armáda. Nezbývá, než doufat, že do dalšího roku bude infrastruktura v poškozených oblastech uvedena opět do normálu. 

 
Celý příspěvek
| Rubrika: ZPRÁVY

Bleskové záplavy v Zadaru

11. 9. 2017

bleskove-zaplavy.jpg

Po dlouhá desetiletí jsme byli zvyklí na relativně stabilní počasí na Jadranu. Tato situace se zřejmě začíná měnit. V roce 2015 a stejně tak letos panovaly nezvykle dlouho extrémně vysoké teploty.

 

V dalším roce se přes léto objevily hned třikrát po sobě severní větry s rychlostí přes 120 km v hodině. A letos, v roce 2017 se právě v tuto dobu město Zadar a Nin potýkají se záplavami, jaké místní nepamatují.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: ZPRÁVY

Velryba při pobřeží Chorvatska

28. 8. 2017

velryba.jpg

Když slyšíme o velrybách, tak si obvykle představíme širý oceán ve vzdálených krajích. Možná je pro nás o to větším překvapením, že velryby jsou občas k vidění také při pobřeží Jaderského moře.

 

Jsou sice menší svým vzrůstem a vyskytují se v menších počtech, ale setkání s nimi nebývá takovou vyjímkou. Na Jadranu se naštěstí neloví. Je pouze zaznamenán jejich výskyt, směr kterým se pohybují a odhadnuty jejich parametry.

 
Celý příspěvek
| Rubrika: ZPRÁVY