Jdi na obsah Jdi na menu

Bleskové záplavy v Zadaru

11. 9. 2017

Na místech, kde se obvykle procházejí davy turistů, se nyní rozlévají řeky. Neobyčejně silný déšť způsobil v Zadaru bleskové záplavy. Podle měření meteorologů spadlo dnes během dvou hodin na metr čtvereční přes 150 litrů vody.


Co způsobilo několik hodin deště


V Zadaru vydatně prší asi 6 hodin. Podle pamětníků je to nejvydatnější déšť za posledních 30 let. Jsou zaplaveny silnice starého města, náměstí i pěší zóny. Z archeologických vykopávek jsou bazény plné vody. V podzemních garážích supermarketů uvízla auta a jsou zcela pod vodou.

Zavřené jsou školy, školky a úřady. V obchodech sedí zaměstnanci na pultech, neboť mají na podlaze po kotníky vody. Poškozena vodou je také městská nemocnice. Vodovodní řád je zanesen zakalenou vodou a město doporučuje vodu z kohoutku nepoužívat k pití a případně ji převařit.

Současně s přívaly vody došlo k výpadku elektrické energie. Na místech, kde bylo nutno odčerpávat vodu byly použity motorové agregátory.

Vydatné srážky tak, kromě bleskových záplav, způsobily problémy na dálnici, která byla uzavřena. Podle informací HAK se okamžitě začaly tvořit kolony vozidel na sjezdu z dálnice v Posedarje.

 

Co je lokální příčinou


Podle meteorologů se oblaka plná deště se nejprve přelila přes poloostrov Istrie. Dnes dopoledne se zastavila nad pohořím Velebit a téměř celá se vypršela na oblast Zadaru.

Naposled byla podobná klimatická událost zaznamenána v roce 1986, kdy na jeden metr spadlo 352 litrů vody. Nyní, kdy je mnohem více míst zastavěných a pokrytých asfaltem nebo dlažbou, při takových srážkách dochází k mnohem větším škodám, než tomu bylo dříve.


Odkaz na původní článek Slobodna Dalmacija.hr
Odkaz na fotografie Slobodna Dalmacija.hr
Odkaz na další fotografie z pozdního odpoledne v Zadaru Slobodna Dalmacija.hr

 

Městečko Nin a okolí

 

Zaplaveno bylo také okolí historického městečka Nin. Ninská laguna je známa produkcí mořské soli. Deštěm se zřejmě rychle naplnila a veškerá voda se pak valila do moře.

Záběry z dronu - záplavy u Ninu

Aktuálně !!
Přívaly vody byla poškozena okresní silnice mezi obcí Ražanac a Zadarem, která je často využívaná pro cesty z ostrova Pag do Zadaru. Vypadá to, že bude nějaký čas neprůjezdná. Neprůjezdné místo na mapce (přibližně).

Objížďka povede zřejmě přes obec Posedarje a starou silnicí do Zadaru. Další informace o uzavírkách na webu chorvatského autoklubu HAK.