Jdi na obsah Jdi na menu

Co se tak přestěhovat do Chorvatska

4. 7. 2018

prestehujte-se-do-chorvatska.jpg

 Zdroj: net.hr

 

 

    Mít možnost vypěstovat si vlastní zeleninu, ovoce. Chovat ovce, drobná hospodářská zvířata, anebo jen žít v prostředí, které není zasaženo chemickými zplodinami, provozem automobilů a zástupy turistů. To v dnešní době již není samozřejmostí.

 

    Chorvatská obec Vrbovsko leží v hornatém kraji plném lesů, asi 60 km od pobřeží jaderského moře. Nabízí nejen místním obyvatelům, ale i nově příchozím možnost usadit se a žít v tomto kraji. Zastupitelstvo obce se rozhoduje, že od jara 2019 bude nabízet finanční podporu pro znovu obydlení opuštěných stavení s tím, že noví osadníci zde začnou trvale bydlet a hospodařit.

 

    Krok za krokem tak chtějí podporovat zájem lidí o osídlení tohoto kraje, kterému jinak hrozí téměř vysídlení. Ačkoliv chorvatské zákony dosud neumožňují cizincům kupovat samostatně pouze zemědělskou půdu, tak na stavební parcely a obytné domy se toto omezení nevztahuje. Nemusíme tak uvažovat pouze o apartmánech na pobřeží, ale také v přírodě chorvatského venkova.

 

    Pokud by se například našla mladá rodina, která by si představovala život v souladu s přírodou, pak by mělo být možné tohoto cíle relativně snadno dosáhnout. Vše je otázkou odhodlání, energie a času, který by takový zájemce chtěl tomuto cíli věnovat.  A pak by život na Balkáně samozřejmě znamenal jinou kulturu, zvyky, ale také nové přátele a třeba i nový domov, který v lůně přírody tímto způsobem můžeme mít.

 

Lokalita Vrbovsko na mapy.cz

 

Zdroj: článek net.hr