Jdi na obsah Jdi na menu

Koncese na plážích v Chorvatsku

16. 7. 2017

Budou pláže v Chorvatsku přístupné jen pro někoho ? Je správné měnit dosud nezadatelné právo každého na přístup k moři ? Vypadá to, že byznysu chtiví podnikavci mají zájem toto právo usurpovat pro sebe. Dovolí jim to turisté a domácí obyvatelé přímořských letovisek ?
 

Ilustrační foto

 

Spor o koncesi nejznámější pláže v Chorvatsku

 

Nedávná aféra s koncesí na pláž Zlatni rat na ostrově Brač v Chorvatsku odstartovala zájem veřejnosti o schvalování zákona o koncesích. Došlo k tomu, že koncesi na tuto nejznámější pláž Chorvatska dostala firma, která nedisponuje žádným účetnictvím ani zaměstnanci. Tento případ je považován za pouhou "špičku ledovce", kdy dochází k finančním machinacím na hraně zákona.

 

Zákon o koncesích na pláže by měl nyní procházet tzv. "třetím čtením" v chorvatském parlamentu. Je zjevné, že existují snahy o jeho tiché schválení. Obsahuje 100 článků a 300 odkazů na jiné zákony. To znamená, že se stává pro běžného člověka zcela nepřehledný. Někteří poslanci jej zpochybňují v tom smyslu, že jde na ruku spíše jednotlivcům a malým zájmovým skupinám.

 

Chceš na pláž, tak si tam kup také pití a jídlo

 

Pro místní obyvatele a turisty se tak začíná komplikovat přístup na pláže. Vlastníci koncesí si stanovují vlastní pravidla a například omezují přinášení vlastního jídla a pití. Pláže jsou ohrazovány a na noc uzamykány. Noční piknik nebo koupání tak nepřichází v úvahu. Ve vzduchu visí také zpoplatnění vstupu na pláže.

V Chorvatsku bylo doposud vydáno asi 50 koncesí. Vypadá to, že se tak našel další nástroj k tomu, jak dostat z turistů i místních návštěvníků další peníze a udělat si z doposud volného přístupu k moři docela výhodný byznys.