Jdi na obsah Jdi na menu

Místo pro život na chorvatských ostrovech

26. 8. 2018

 Chorvatské ostrovy

 

    "Jestli si přejeme zachránit život na ostrovech, tak musíme jednat rychle. Není co rozmýšlet. Pokud nemáš na ostrově práci, tak se stěhuješ na pevninu." To jsou volně přeložena slova v titulku článku, který popisuje situaci s obydleností chorvatských ostrovů.

 

    V článku se pojednává o tom, že na ostrovech je spousta opuštěných stavení a pozemků. Nejasné vlastnictví a nedohledatelnost majitelů způsobuje, že tyto stavby a pozemky není možné legálně dále využít. Proti tomu se bouří místní samosprávy a chtěji převod těchto statků do svého vlastnictví. 

 

    Doposud bylo prověřeno mnoho pozemků a staveb na ostrovech Vis a Šolta. O převody některých z nich místní samosprávy ostrovů už požádaly. Děje se tak ovšem velmi zvolna. Legislativa je komplikovaná a právnické záležitosti nejsou ze dne na den řešitelné.

 

    Přesto se ozývají hlasy, že není času nazbyt. Pokud se má na ostrově trvale usadit jakýkoliv odborník, lékař, řemeslník nebo učitel, tak potřebuje zázemí pro svou rodinu. A to mu místní samospráva chce díky převodům majetku poskytnout.

 

    Stejně jako jinde, také na ostrovech populace stárne. O nemocné a přestárlé osoby je potřeba se postarat. Zakládají se nové pečovatelské domy a hledají lidé, kteří by se tohoto poslání ujali. K tomu je ale také potřeba vyřešit majetkové vztahy. 

 

    Problémů na chorvatských ostrovech je víc, než dost. Samotný život na nich není snadný. Na mnohé se dováží pitná voda trajekty. V zimním období panuje na moři nepříznivé počasí. Někdy se trajekt na ostrov víc než týden nedostane.

 

    Proto je pro každého, kdo by se chtěl na ostrovech trvale usadit, nutné nejprve zvážit místní podmínky. Na druhou stranu, život na ostrovech může být v mnoha ohledech zajímavý a lidskému zdraví prospěšný.

 

Zdroj: Slobodna Dalmacija

 

Ubytování na ostrově Šolta

 

 

Náhledy fotografií ze složky FOTOGRAFIE Z OSTROVA PAG

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář