Jdi na obsah Jdi na menu

Sněhové radlice v pohotovosti

28. 7. 2017

Extrémní klimatické jevy jsme dosud zvyklí sledovat spíše ze vzdálených míst na Zemi. Situace se však začíná rychle měnit a s neobvyklým počasím se můžeme setkávat stále častěji také při dovolené v Chorvatsku.

 

 

Krupobití na Istrii


Istrie zažila koncem letošního července něco, co dosud nikdo nepamatuje. Východní pobřeží a okolí města Plomin bylo zasaženo náhlým krupobitím, kdy velikost krup byla ohrožující na životě. Jejich množství pokrylo silnice do té míry, že musely vyjet silniční pluhy k jejich odstranění. Tím se také zkomplikovala už tak složitá dopravní situace.

V dalších dnech je hlášena opět vlna veder, kdy teploty mohou ve vnitrozemí Chorvatska dosáhnout až ke 40°C. Podle předpovědi meteorologů DHMZ bude tento víkend patřit k nejteplejším dnům tohoto léta.

 

 

Extrémních výkyvů bude přibývat


Shodují se klimatologové v Chorvatsku. Příčinou je změna klimatu, která probíhá nezvykle rychle. Otázkou je, co s tím můžeme dělat ? A stále více dostáváme odpovědi, že proces klimatických změn je nezvratný a tak nezbývá nic jiného, než se přizpůsobit.

 

 

Co s tím můžeme dělat ?

 

Moc toho není. Ale sami za sebe rozhodně můžeme snižovat ekologickou stopu. Časem nám stejně nic jiného nezbude a to i za cenu nižšího životního komfortu, na který jsme si v západních zemích zvykli. Naše spotřeba a okázalý životní styl jsou tím, co zapříčiňuje znečištění a úbytek zdrojů.

Všem informacím a vědeckým výzkumům navzdory, nemáme v našem tržním ekonomickém systému skutečnou zpětnou vazbu na přírodní zdroje. Nelze se pak divit, když životní prostředí a příroda je ve stále zhoršujícím se stavu vhodném pro život člověka.

Na tato nebezpečí už po nějakou dobu upozorňují meteorologové z Chorvatska, ale zatím se nedaří prosazovat taková opatření, která by mohla obrátit směr vývoje jiným směrem.

Odkaz na celý článek Vijesti.hr (HR)