Jdi na obsah Jdi na menu

Velryba při pobřeží Chorvatska

28. 8. 2017

Také na Jadranu se můžeme setkat s velrybou. Její výskyt je velmi vzácný a obvykle se tak stane na moři, dál od pobřeží. V těchto dnech se podařilo zahlédnout dva kusy kytovce nedaleko ostrova Lošinj.

obrázek wikipedia
 

Skutečně velryba ?

 
Podle ochranářů z organizace Plavi svijet se jedná o plejtváka myšoka (Balaenoptera physalus), jehož nevelká populace se v této oblasti Jaderského moře vyskytuje. 
 
V tomto případě byli pozorováni dva odrostlí jedinci, každý o délce kolem 17 metrů. Jedná se o druhý největší druh kytovce na Zemi, který v dospělosti může dosáhnout délky přes 27 metrů a váhy až 50 tun. V mělkých vodách Jadranu však jejich délka obvykle nepřekračuje 23 metrů. 
 
Během dvou hodin, kdy byly velryby pozorovány, pohybovaly rychlostí kolem 6 km/hod. od ostrova Lošinj směrem k jihu. Nad hladinu se vynořovaly přibližně po 10 - 15 minutách, kdy trvalo celou minutu, než se znovu ponořily.
 
 
 

Velryby a lidé

 
Populace kytovců v oblasti Jaderského moře je ohrožená hlukem a provozem lodí. Stává se, že dojde ke srážce s větší lodí, kterou pak velryba nepřežije. V Chorvatsku jsou tito kytovci zákonem chráněni. 
 
Setkání s lidmi nevyhledávají a pokud se tak stane, nejsou agresivní ani nebezpeční. Pokud byste se s kytovcem setkali, třeba při plavbě na jachtě, pak mohou vaše fotografie poskytnou důležité informace o výskytu a chování těchto vzácných živočichů.
 
Zdroj: net.hr
Další informace: Plavi svijet.hr (HR)