Jdi na obsah Jdi na menu

BEZBARIÉROVÝ PŘÍSTUP

Drtivá většina ubytování a přístupu na pláže v Chorvatsku není doposud uzpůsobených pro přístup lidí s handicapem. Přitom není málo těch, kteří by tuto možnost rádi využili a i přes své zdravotní postižení strávili alespoň pár dnů v roce u moře. Nehledě na to, že mořský vzduch, který obsahuje více vlhkosti a je prosycený solí, už sám o sobě působí na lidský organismus léčivě.

 

Na ostrov Pag přesto přijíždějí rodiny, jejichž členové jsou zdravotně znevýhodněni. Musí se pak složitě přizpůsobovat podmínkám a překonávat bariéry. Pokud by majitelé apartmánů brali na tyto skutečnosti ohled, tak mohou při rekonstrukci zvážit bezbariérový přístup pro ubytování osob tělesně postižených. Stejně tak obce, v jejíchž působnosti jsou pobřeží a pláže, by mohly pomoci s vybudováním bezbariérových vstupů přímo do moře. Tím by se usnadnil pobyt u moře lidem, kteří jej potřebují pro své zdraví neméně, než většina těch, kteří si jej doposud dopřávají.

 

Do doby, než budou vytvořeny na Pagu vhodné podmínky pro návštěvníky s handicapem, můžeme se pokusit prozkoumat některé pláže a místa, kam by přístup na vozíku byl možný.

 

Chorvatsko - ubytování pro vozíčkáře

 

Podstrana - pláž Strožanac, sjezd pro vozíčkáře (článek Slobodna Dalmacija)

 

Místa u moře přístupná bez bariér na mapy.cz

 

Místa s bezbariérovým přístupem - Zadar (web infocentra Zadar se zaměřením na osoby s hendikepem)

 

Bezbariér v Mandre

Datum: 2. 8. 2019
Fotografií: 27
Složek: 4