Jdi na obsah Jdi na menu

DESTINACE

Destinace jsou místa, která poskytují zázemí pro větší množství turistů. Vznikají obvykle na základech původních sídel, vesniček a měst. Většina služeb a infrastruktury je uzpůsobena pro ubytování a služby. Místní obyvatelé tvoří v destinaci pouze menší část z celkového počtu lidí. 

 

Destinace ostrova Pag

 

Na ostrově Pag byla většina obydlených míst přebudována na destinace už koncem minulého století. Tato přestavba stále pokračuje zvyšujícím se tempem.

 

Původních asi 8 000 obyvatel ostrova se v letních měsících doslova ztrácí mezi asi 50 000 návštěvníky, kteří na ostrov přijíždějí. To představuje také nárust spotřeby energií a především vody. Je otázkou, jak dlouho bude možné tímto způsobem hospodařit a kdy potřebné zdroje nebudou stačit narůstajícím požadavkům.

 

Destinace město Pag

Přesto je ostrov Pag relativně méně zasažen rozvojem turistiky, než například pobřeží Dalmácie, anebo jiné chorvatské ostrovy.

 

Najdeme tady pouze dvě městečka. Jedním je stejnojmenné město Pag, které má částečně dochovanou středověkou architekturu.

 

Naproti tomu město Novalja je pozůstatkem římského obchodního přístaviště s dnes moderní architekturou, mnoha zábavními podniky, hotely a dalšími atrakcemi.

 

Své kouzlo mají vesničky, které jsou původními venkovskými sídly se zemědělskou malovýrobou a skromným zázemím pro místní obyvatele. Například vesnička Kolan leží v centru ostrova a nabízí jen krátkodobé ubytování. Většina obyvatel se živí zemědělstvím, nebo drobnou malovýrobou. Tady ještě můžete nahlédnout do životního stylu domácích obyvatel ostrova Pag.

 

Destinace Metajna

Nejznámější a nejvíce navštěvované destinace vznikly teprve nedávno, až s rozvojem turistického ruchu na ostrově. Do té doby bylo pobřeží neobydlené, anebo skýtalo pouze několik přístřešků pro čluny a nezbytné nářadí rybářů.

 

V současnosti, tato dnes rychle rozvíjející se letoviska ležící převážně na pobřeží, lákají ke svým plážím největší množství turistů.

 

Místní obyvatele tady odpočívat v průběhu léta nenajdete. Pracují obvykle ve službách, obchodech, anebo dojíždějí za prací do měst na pevnině.

 

 

Zato letních hostů zde každoročně přibývá. Toho pak využívají podnikatelé a developeři, kteří investují do nových domů určených k prodeji movitým klientům.

 

Pro běžného cestovatele jsou destinace na ostrově spíše tím, kde může doplnit zásoby potravin a nalézt krátkodobé ubytování. Pro rodiny s dětmi je pak výběr vhodné destinace o něco více důležitý, neboť příliš hlučné místo s hustým provozem může být rušivým faktorem při trávení dovolené s menšími dětmi. Proto se vždy zajímejte o informace cestovní kanceláře, které jsou ke konkrétním destinacím dostupné.

 

Velmi také záleží na období, ve kterém se v daném místě budete nalézat. Pro klidnější dovolenou vybírejte nejen vhodnou destinaci, ale také dobu cesty do Chorvatska, nejlépe mimo hlavní turistickou sezonu.

 

Dinjiška

Datum: 17. 2. 2015
Fotografií: 10
Složek: 0

Mandre

Datum: 12. 3. 2009
Fotografií: 124
Složek: 9

Metajna

Datum: 1. 2. 2014
Fotografií: 11
Složek: 0

Potočnica

Datum: 13. 2. 2014
Fotografií: 2
Složek: 0

Povljana

Datum: 10. 2. 2014
Fotografií: 12
Složek: 0

Stará Novalja

Datum: 13. 2. 2014
Fotografií: 16
Složek: 0