Jdi na obsah Jdi na menu

Stará Novalja

 Dnešní Stará Novalja se rozkládá na březích stejnojmenného zálivu, asi 4 kilometry severně od Novalje. Dříve sporadicky osídlené místo je v současnosti zastavěno domy, které většinou slouží pro ubytování letních hostů. Počet trvale žijících nepřevyšuje 250 obyvatel.

 

Dřívější osadníci se živili zemědělstvím, převážně pěstováním vinné révy, zeleniny, ovoce a chovem ovcím s následným zpracováním ovčího mléka. S rozvojem turismu a ubytování v soukromí se životní podmínky změnily a jen pro malý počet starousedlíků představuje zemědělství významnější zdroj příjmů.

 

Stará Novalja

Ubytování ve Staré Novalje vyhledávají především rodiny s menšími dětmi, které láká malá vzdálenost k moři. Některé apartmány jsou postaveny tak blízko, že z jejich zahrady můžeme přijít přímo k vodě. Pláže jsou upravené betonem, kamennou dlažbou a navezenými oblázky. Místy se může vyskytovat štěrkopísek, nebo písek. 

 

V blízkosti Staré Novalje je vyhlášená pláž Planjka, která poskytuje jak potřebné zázemí, tak pozvolný vstup do moře vhodný pro malé děti. Nevýhodou může být přeplněnost pláže v průběhu letní sezony. Parkoviště najdeme hned naproti pláže a je zpoplatněno.

 

Někteří majitelé apartmánů nabízejí vlastní úvaz pro motorový člun. Proto sem často jezdí majitelé lodí, kteří tak mají svůj člun přímo u domu. Stará Novalja je také oblíbeným místem pro sportovní potápěče. Je zde několik potápěčských klubů, které nabízejí kurzy potápění, nebo kurzy pro získání průkazu vůdce malého plavidla. 

 

Na začátku obce Stará Novalja stojí kostelík sv.Marie a sv. Kříže. Slouží k církevním obřadům a bývají otevřeny jen ve sváteční dny.

 

Dřívější přístaviště pro trajekty najdeme na konci obce. Umožňuje bezproblémové parkování a občerstvení v rybářské konobě.

 

Odtud už není daleko k pláži Jadra, ke které se dostaneme asi 1,5 kilometru po šotolinové silnici. Koupání u pláže Jadra je vhodné pro dobré plavce, neboť je zde příkrý vstup do moře. Díky skalkám a hlubší vodě ji lze dobře využít pro šnorchlování.

 

Ve Staré Novalje jsou dvě větší restaurace, jedna konoba a dva menší obchůdky. Několik stánků s pečivem, ovocem a zeleninou. V některých domácnostech vám místní pěstitelé mohou nabídnout domácí produkty jako víno, travarica, rakija, domácí med a sýr. Za většími nákupy je vhodné odjet k nedaleké Novalje, kde jsou velká nákupní centra.