Jdi na obsah Jdi na menu

Město Pag a Novalja

Na ostrově Pag se nachází pouze dvě města. V severní části je to bývalý římský přístav, dnes rušné turistické letovisko Novalja. Naproti tomu město Pag, které najdeme v jižní části Pažského zálivu, je dnes historickým centrem ostrova. 

Obě města stojí za návštěvu. Letovisko Novalja je příjemnější v dopoledních hodinách, kdy jsou stánky, všechny obchůdky a restaurace již otevřeny. Do města Pag je vhodnější vypravit se navečer. V letních vedrech bývá přes den město poloprázdné. Ožívá až v podvečerních hodinách, kdy noční život trvá někdy až přes půlnoc. 

Novalja

 

Jedno ze dvou měst na ostrově Pag. Je "otevřené světu" a zaměřené na turistický ruch. Pro rodinnou dovolenou však už není tak příjemným místem, jako dřív. Během letní sezony je to velmi rušné místo. Jejími návštěvníky jsou většinou mladí lidé z celé Evropy, kteří se sem přijedou bavit a utrácet peníze v nočních barech a diskotékách.

Pro návštěvu města Novalja využijte třeba jedno dopoledne, kdy většina stánků a obchodů je již otevřena. Projděte se po hezkém nábřeží, zastavte se u kostela P.Marie nebo farního kostela sv.Kateřiny.

Pro milovníky historie je otevřeno městské muzeum s amforami z potopené římské obchodní lodi, dva tisíce let starým podzemním akvaduktem a odkazem na pozůstatky římského města Cissa zničeného zemětřesením.

 

Informace, parkování, lékař, nakupování

 

Pag

 

Na rozdíl od Novalje si město Pag udržuje historický ráz. Je více tradiční a jeho obyvatelé jsou uzavřenější. V průběhu teplých, letních dnů se dodržuje odpolední siesta. Jeho návštěva je proto vhodnější ve večerních hodinách, kdy město ožívá večerním životem.

Kromě obydlených domů a úzkých uliček se můžete zastavit u několika církevních staveb, mezi které patří kostel Nanebevzetí P.Marie na hlavním náměstí Kralja Krešimira. Dále můžete vidět městskou strážní věž - Kula Skrivanat nebo navštívit klášter benediktinek, kde se pečou a prodávají domácí keksy zvané "baškotiny".

V blízkosti města se nacházejí doposud využívané solné laguny. Těží se zde mořská sůl, kterou zakoupíte na Pagu v běžném obchodě. Historii její těžby a zpracování můžete vidět v malé expozici Pažské soli, nedaleko městské pláže ve městě Pag.

 

Informace, parkování, lékař, nakupování

 

 

 

Město Pag

Datum: 25. 7. 2008
Fotografií: 31
Složek: 1

Město Pag - Stari Grad

Datum: 22. 6. 2019
Fotografií: 12
Složek: 0

Novalja

Datum: 25. 10. 2007
Fotografií: 29
Složek: 1