Jdi na obsah Jdi na menu

Město Pag

 Město Pag v podobě, jak jej známe dnes, bylo vystavěno mezi léty 1443 až 1476 podle plánů v té době známého architekta a stavitele Juraje Dalmatinace. Město postavil podle vzoru římských měst, která měla jedno centrální náměstí se dvěma širokými ulicemi, které jej protínaly do kříže. Všechny ostatní ulice byly o polovinu užší, rovnoběžné a kolmo na sebe navazující. 

 

mestecko-pag.jpg

Na hlavním náměstí Kralja Krešimira stojí kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl původně stavěn jako katedrála. I když se katedrálou nikdy nestal, jeho interiér působí dodnes impozantně. Kolem náměstí jsou postaveny domy knížecích rodů a městské správy. Dnes jsou využívány ke kulturním účelům, nebo jako obchůdky a restaurace.

 

Z dalších historických památek můžeme zmínit rekonstrukci bývalé městské strážní věže zvané Kula Skrivanat. Takových obranných věží mělo město Pag celkem osm. Do dnešních dnů zbyla tato jediná. Ostatní podlehly zkáze, nebo byly v pozdějších dobách rozebrány na stavební materiál, stejně jako silné hradby.

 

Přesto se můžeme v uličkách města cítit jako před staletími. V kamenných domech žijí místní obyvatelé stejně, jako za starých časů. Snad jen lednice a televize v interiéru prozrazuje současný letopočet. V letním období jsou časté kulturní programy a hudební vystoupení. 

 

Městečko Pag je o něco méně rušné, než moderní Novalja. Přesto může být obtížné najít vhodné parkování, zejména při večerní návštěvě. Celkově poklidnější atmosféra města a zároveň dobrá dostupnost obchodů a služeb však může některým návštěvníkům ubytovaným v blízkosti města Pag velmi vyhovovat.

 

Pro návštěvu městečka z jiných částí ostrova Pag je dobré si naplánovat buď dopoledne, nebo večer. V odpoledních hodinách se totiž dodržuje siesta - odpolední klid. Ostatně, v tuto dobu je zřejmě nejlépe v chladivých vodách Jadranu, nebo ve stínu příjemného baru na pláži.

 

 

Článek na Turistika.cz     

 

Parkování ve městě Pag

Datum: 28. 12. 2013
Fotografií: 4
Složek: 0