Jdi na obsah Jdi na menu

Novalja

 Město Novalja je nejrušnějším místem na ostrově Pag. Leží na severozápadním pobřeží ostrova, kde se už za období Římanů nacházel frekventovaný obchodní přístav. Ten sloužil námořníkům pro doplňování zásob vody a potravin. Byl důležitý také pro rozvoj obchodu a pro dopravu úředníků, vojáků a otroků na tuto římskou kolonii.

 

V průběhu staletí se přístaviště rozrostlo na město, dnešní Novalju. Možná nám bude známější díky vyhlášené pláži Zrče, kam se v letních měsících sjíždí mládež z celé Evropy, aby si užila divokých nočních zábav a diskoték přímo na pláži u moře.

 

Novalja

Současný střed města není příliš velký. Menší dominantu tvoří kostel Panny Marie, který stojí na místě starokřesťanské baziliky ze IV.století. Za ním si můžeme prohlédnout mozaiku právě z tohoto období, která byla zpřístupněna teprve v roce 2012. 

 

O několik kroků dále narazíme na farní kostel sv.Kateřiny, jehož nádvoří zdobí dvě vzrostlé palmy. V jeho těsné blízkosti můžeme navštívit archeologickou sbírku Stomorica, která je součástí Městského muzea v Novalje. To najdeme mimo centrum města na místě, kde byl v prvním století našeho letopočtu vyhlouben podzemní vodovod. Jeho délka činila 1042 metrů a dnes do něj můžeme nahlédnout v prostorách městského muzea v Novalje.

 

Kavárny, restaurace, konoby a obchůdky tvoří pestrou směsici možností, které zde můžeme využít. Směnárny, banky a stánky s pouťovým zbožím, které jsou obvyklým koloritem přímořských letovisek, najdeme i v Novalje.

 

Snad jen dlouhá pobřežní promenáda může poskytnout trochu prostoru ke krátkému odpočinku na nábřeží. Ráno a dopoledne zde můžeme koupit ryby, nebo jiné plody moře. Co místní rybáři neprodají přímo ze člunu, to skončí na pultu blízké rybárny. 

 

Pro další informace, mapky a třeba zprávy o počasí nám poslouží dobře vybavené městské infocentrum. Maminky s malými dětmi zase ocení dětské hřiště s průlezkami.

 

Pokud pojedeme do Novalje dopoledne, můžeme zaparkovat přímo v centru. Večer jsou však tato místa obsazena a parkování se hledá obtížněji. Naštěstí jsou k dispozici další parkoviště a do centra Novalje to není odnikud příliš daleko. Novalja je na ostrovní poměry moderním letoviskem. Ubytování v Novalje je vhodné pro ty návštěvníky Pagu, kteří sem přijíždějí za rušnou a veselou atmosférou přímořského letoviska, která přes den ani v noci téměř nekončí.   

 

Dopolední pobyt v městečku zabere asi dvě hodiny a jeho výhodou je relativně menší přeplněnost města a snazší možnost parkování co nejblíže centra, než tomu může být ve večerních hodinách.

 Článek na Turistika.cz

 

Parkování ve městě Novalja

Datum: 26. 12. 2013
Fotografií: 5
Složek: 0